Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Zimomriavky, mrazení po zádechÚvodník: Přejede vnímavým posluchačům při poslechu stejnojmenného komorního alba plného hloubavých melodií, s určitým nádechem povznášející pochmurnosti.

Článek:
Z pod tajemně znějícího jména Minach, která zpívá šansonové, trochu relaxační odpočinkové písně, se vyloupne dlouholetá herečka a zpěvačka HaDivadla Mariana Chmelařová. I na tomto albu spolupracuje s klavíristou Zdeňkem Králem, autorem velké části muziky: „Na desce jsou převážně mé písně, napsané ve většině případů na texty našich kamarádů, našich spřízněných duší. Jako autor zde také participuje Mario Buzzi. Mám ale pocit, že pro tuto desku - její podobu - měla spíš zásadní význam ta společná práce ve zkušebně, práce na aranžmá, na zvuku. To úmorné hledání, mnohdy končící depresí, roztržkou nebo hádkou a jindy zase radostí a uspokojením z nově udělané věci.“

Instrumentálně vybroušené album s citlivým aranžmá, v němž se plynule přelévají jazzové, popové i rockové prvky s elektronicko - akustickými vychytávkami, přináší náladové šansony, občas zesílené odosobněnou divadelní dikcí ve zpěvu. Jen postrádám smysl slovenského názvu alba a česky zpívaných písniček. Možná právě slovenština by dodala ještě měkčí, osobnejší, baladičtější odstín.


Mariana Chmelařová (alias Minach) pochází z východního Slovenska, 19 let byla v angažmá HaDivadla v Brně jako herečka. Zpěvu se však věnuje se stejnou intenzitou. Kromě slovenských lidových písní, jejichž úpravy později prezentovala společně s kapelou Czaldy-Waldy, natočila s I.Českomoravskou nezávislou hudební společností (dnes Čechomor) vůbec první desku Dověcnosti, a účinkovala také ve většině písní na albu Jiřího Bulise Hosté na zemi. Své pěvecké party nazpívala na CD skupiny Ty syčáci - Lišák je lišák. První divadelní písničky pro Míňu (kromě tzv. „Bulisovek“), byly napsány pro kabaret Komediograf asi před 10ti lety. Některé z nich jsou součástí Komediografu dodnes. Pod tlakem Míni napsal Zdeněk Král (a také Mario Buzzi) postupně další písně a duo pod názvem Zdeněk Král a Minach začalo vystupovat i samostatně mimo Komediograf.Později se rozšířilo na trio (o violu Martiny Himerové - Indigo Quartet, spolupráce s Václavkem apod.) a žánrově se posunulo od ryze divadelních písní k šansonu. V roce 2004 nahrálo trio první CD pod názvem Balada pro Bardotku: http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=2539 


Po kratší tvůrčí pauze nastalo přetvoření v "kapelu" s kytaristou a skladatelem Mariem Buzzi (Chorchestr) a kontrabasistou Jaroslavem Panušem (Talant, KK band atd.) a název se zkrátil na "Minach". Asi po půl roce vystřídal Maria Buzzi Ivan Manolov (např. Burma Jones, atd.), hráč na elektrickou kytaru. Seskupení hudebně začalo směřovat k modernějšímu zvuku a nespecifikovanému žánru, pracovně nazvanému Chocolate Hot Blues.

Album Zimomriavky (Indies Scope, 2008) se nahrávalo ve studiu Jalovec v Babicích nad Svitavou.

Minach vystoupí 30.března ve 20 hodin na koncertě v Metro music bar v Brně 

foto: www.minach.cz

04.02.2009 - Jindřiška Kodíčková