Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Máte huňku nebo ocas?



Úvodník: V ideálním případě doufejte, že ani jedno. Nicméně, pokud váháte, Peklo s princeznou, nová komediální pohádka režiséra Miloslava &Smídmajera, přináší odpověď.

Článek: Bylo jednou jedno království a tam měli princeznu na vdávání. Dokonce jí už vybrali i ženicha, ale pouhá vzpomínka na zbabělého, neschopného Jeronýma (Jiří Mádl), topícího se v královském rybníku, princeznu Anetu (Tereza Voříšková) dopalovala do ruda. Tatínek král (Petr Nárožný) byl naštěstí moudrý muž a tak raději zaplatil fiktivní peklo fiktivně ohrožující jeho jedinou dceru, než aby ta posléze pojala za chotě takového ňoumu. Jenže skutečný Lucifer (Martin Stránský) má sám před svatbou a podivné pozemské čachry s jeho jménem se mu vůbec nezamlouvají. Tím spíš, když kovář v čertovském převleku jako by mu z oka vypadl a falešní pekelníci blokují nejpoužívanějšího čertovský výlez na zem. Svůj odpor k blížícímu se sňatku ovšem neskrývá ani princ Jeroným a stejně jako princezna, která tatínkovu nápadu zrovna dvakrát nedůvěřuje, bere promptně do zaječích. A byl by v tom čert, kdyby se tihle dva utečenci nesetkali a nebyla z toho nová celovečerní pohádka.

Peklo s princeznou, navzdory nepříliš povedenému plakátu, patří do kategorie překvapivě dobře koukatelných pohádek. Po Strachově Andělu páně přichází režisér Miloslav &Smídmajer se zcela opačnou tématikou a ačkoliv kvality prvně jmenovaného Peklo s princeznou nedosahuje, peněz za vstupenku tentokrát určitě litovat nebudeme. Kromě zajímavě obsazených ústředních hrdinů-prince Jeronýma v podobě Jiřího Mádla a Terezy Voříškové jakožto princezny Anety- režisér vsadil na ostřílené bardy a jednu bardku českého filmu. V pohádce tak opět uvidíme tradičního krále Petra Nárožného, excelentního Václava Postráneckého v roli krále sousedního a nebo velmi šťastně obsazenou Zlatu Adamovskou jakožto Jeronýmovu matku královnu. Při pohledu na Mádlova prince nelze nevzpomenout na mladého Romana Skamene, především pak v šermířských scénách. Hodnocení Mádlova výkonu, kladné či záporné, ovšem záleží na divákovi, zda-li ustojí civilně-dnešní pojetí pohádkového prince či nikoliv. Příjemným překvapením po trpkých Bobulích ovšem zůstává Tereza Voříšková, jejíž princezna není ani přehraná ani dnešní (a to i přeneseném slova smyslu), ale velmi přirozená a uvěřitelná. Přes veškerou snahu však nutno poznamenat, že jsou to především ostatní herci, kteří na plátně upoutají naši pozornost. Z těch pak ponejvíce pár zcela ďábelský-výborná čertice Betka Staňková alias Muribana a Lucifer v podání Martina „Doktora House“ Stránského. Vládce pekel, ačkoliv typický „podpantoflák“, po dlouhé době opět působí jako čert, tj. pouští přiměřenou hrůzu, nadto je ještě poměrně inteligentní. Také z těchto důvodů lze Stránského dvojroli označit za jeden z vrcholů nové pohádky. Skladba pekla patří vůbec v Pekle s princeznou k tomu povedenějšímu, a tak kromě hlášky čertovského učitele Václava Vydry: „Huňka, nikoliv ocas“, pobaví metrosexuální čert v podobě Romana Vojtka a nebo Miloš Forman jakožto rozespalý pekelník na stráži.



Přes pochvalná slova v předcházejícím odstavci, všetečné mouchy neušetřily ani Peklo s princeznou. Počínaje Mádlovým projevem, který bez problémů konvenuje Snowborďákům, potažmo všem dalším –ákům, ale nikoliv klasické pohádce, také některé další prvky či repliky působí místy jako z jiného filmu/ů. Režisér kombinuje tradiční prvky s originálními moderními scénami a ve výsledku divák značně tápe, kam Peklo s princeznou vlastně zařadit. Také v některých scénách „smíchaného“ pekla divák ztrácí orientaci a reakce, resp. žádné reakce některých postav při pohledu na identické vzezření pravého a falešného Lucifera by neškodilo poněkud dotáhnout do logického konce.

Peklo s princeznou patří k pohádkám pro každého. Díky inteligentnímu humoru baví nejenom děti, ale také jejich dospělý doprovod. Zaujme množstvím zajímavých exteriérů, zejména lesního fiktivního pekla, umístěného v Dolském mlýně v Jetřichovicích.

&Smídmajerova pohádka pobleskuje jejím budoucím kolegyním na lepší časy. Doufejme, že následné hromy nezůstanou nevyslyšeny a tradice dobrých českých pohádek v 21.století opět ožije v plné síle.

osobní hodnocení: 60%

Rozhovor s Martinem Stránským z června 2008 naleznete zde

Peklo s princeznou
režie:
Miloslav &Smídmajer
scénář: Miroslav Buberle
hrají: Tereza Voříšková, Jiří Mádl, Petr Nárožný, Václav Postránecký, Zlata Adamovská, Václav Vydra, Miroslav Táborský a další
premiéra: 29.1.2009
www.peklosprinceznou.cz



02.02.2009 - Kateřina Sovová