Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Utečte před rakovinou!
Úvodník: Jde to! Alespoň to tvrdí lékaři a badatelé Richard Béliveau a Denis Gingras. Na základě dlouhodobého zkoumání přinášejí řadu vědeckých avantgardních poznatků týkajících se zejména stravovacích návyků a shrnuli je v knize Výživou proti rakovině.
Článek: Graficky poutavě vybavená kniha přináší nespočet kreseb, fotografií, grafů a co je skoro nečekané, i souvisejících a povzbuzujících poetických slok. Kniha tak představuje obsažný celek, plný srozumitelně podaného textu, jenž se přidržuje odborné kostry, ale má co říci hlavně laickému čtenáři. I metodologické postupy uvnitř jednotlivých kapitol v kladném slova smyslu upomínají učebnici, kde je delší text plánovitě rozčleněn a uspořádán prokládáním grafy a obrázky a na závěr je zvýrazněno stručné shrnutí. Tím se náročný obsah logicky mělní, propojuje a stává se velice názorným, čtivým a srozumitelným.
Pažitka brzdí růst rakovinných buněk
Autoři sledují rozložení nemoci, která vzniká narušením základní funkce buňky, ve světě, a prokazují, že na riziku rozvoje rakoviny se podílí životní styl, zejména nesprávné stravování. Rakovina má i jisté slabiny (nádory potřebují ke svému růstu energii a kyslík), které vzbuzují naději nemocných. Nekontrolované množení buněk lze pozastavit zablokováním novotvorby cév, nádorové angiogeneze. Angiogenetické molekuly, obsažené i v ovoci a zelenině, dokáží nádoru bránit v progresi.
Drobné ovoce, angrešt, je zdrojem polyfenolů s výrazným protirakovinným potenciálem
Některé potraviny obsahují blahodárné protirakovinné látky, jež vytvářejí nepřátelské prostředí pro rozvoj nádorových mikroohnisek, která v těle jedince v průběhu života spontánně vznikají. Jsou důležité zejména v prevenci, v době diagnostikování nemoci je nezbytná odborná léčba, ale dobře volená potrava zůstává jako podpůrný sloup.
Ovoce by na talíři nikdy chybět nemělo
Co by měl obsahovat protirakovinný talíř?
1. brukvovité plodiny, např. brokolice, růžičková kapusta, zelí, květák, kadeřávek. Pro vyšší využití rakovinného potenciálu zeleninu tepelně upravíme.
2. česnek a jeho příbuzní z rodu Allium ( cibule, pórek, šalotka, pažitka). Brzdí růst rakovinných buněk a zároveň chrání před škodami způsobenými kancerogenními látkami. Nejúčinnější je čerstvě podrcený česnek.
3. čerstvé nebo sušené sojové boby v množství asi 50 g denně, nikoli doplňky na bázi izoflavonů
4. přidávat denně čajovou lžičku kurkumy do pokrmů – v ní obsažený kurkumin brání vývoji rakoviny
5. zelený čaj– obsahuje katechiny, molekuly s kancerostatickými schopnostmi – nejlépe japonský a déle louhovaný
6. drobné ovoce – je zdrojem polyfenolů s výrazným protirakovinným potenciálem
7. tučná ryba, lněné semínko – zdroj poly-nasycených mastných kyselin typu omega-3
8. tepelně upravená rajčata – obsahují lykopen, velký přítel prostaty
9. citrusy - obsahují fytochemické látky, které dokáží zasahovat do vývojových procesů rakoviny
10. červené víno – obsahuje protirakovinnou látku resveratrol. Pouze umírněná konzumace!
11. hořká čokoláda obsahující alespoň 70% kakaa, bohatý zdroj polyfenolů. Postačí 20 g denně a omezení dalších sladkostí
zelenina v bio kvalitě prospěje vašemu zdraví
V poslední kapitole autoři připomínají nezbytnost komplexnějšího zdravého životního stylu, všem známé imperativy: Nekouřit! Omezit spotřebu červeného masa a uzenin! Snížit přísun kalorií! Cvičit! Všichni to známe, ovšem v praxi je to jiné – bohužel. Zkuste změnit zažité zvyky – přinese to organismu blahodárný výsledek, nejen v boji proti rakovině.
Richard Béliveau, Denis Gingras: Výživou proti rakovině
Vydalo nakladatelství Vyšehrad v roce 2008
foto: archiv autorky
obálka: www.ivysehrad.cz
11.03.2009 - Jindřiška Kodíčková