Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Od divadla přímočaře ke hvězdám



Úvodník: A že to bude podívaná! Spatříte fascinující hvězdokupy, vyhnete se o kousek zkázonosné sluneční erupci, v očarování zůstane stát před útvary z mlhovin. Stačí udělat jen pár kroků a celý vesmír máte na dlani!

Článek:
Mrklo na vás laškovně oko v úvodu? Věřte, že onen krásný úkaz se zove mlhovina Helix a nalezneme jej rovných 700 světelných let od naší matičky Země. Řadí se k těm pár několika desítkám fascinujících jevů, které můžeme s vyspělou technikou na obloze spatřit. A hlavně, v případě Helixu – i k těm nejbližším. 
 

Tím ale naše exkurze rozhodně nekončí. Můžete se kochat neuvěřitelnými 48 objekty! Proti některým z nich pak vyznívá i Helix jako poměrně nudná souhra hvězdných jevů. Velkoformátové fotografie najdete na prostranství mezi pražským Národním divadlem a Novou scénou. Co víc – expozici můžete navštívit klidně o půlnoci, ve tři ráno, nebo v deset dopoledne. Celou dobu stojí a čeká bez vstupného jen na váš pohled. 
 

"Vesmír - dobrodružství objevů" nás zavede do dobře známé Sluneční soustavy, neopomene ani naší třetí planetu i s jejím čtyřikrát menším měsícem a poté se vydá vstříc dalekým mlhovinám. Expozice je rozčleněna na čtyři části – Sluneční soustavu, Hvězdy a mlhoviny, Galaxie a Vesmír. Každá srší unikátností, každá vás dostane. 
 

Z popisků se dozvíme, kterým směrem na obloze máme daný výjev hledat – i když pravděpodobnost, že jej spatříme byť hvězdářským dalekohledem z našeho obýváku, je skutečně mizivá, dále co že vlastně sledujeme a jak se daný výjev rodí a zaniká. Uvidíme výbuchy supernov, miliardy hvězd Mléčné dráhy i vzájemně se ovlivňující galaxie. To vše za doprovodu zvučných básní Seifertových, Březinových, Nerudových i Holanových. 
 

Pokud se chcete pokochat netradiční podívanou, spěchejte. Dvoumetrové panely s fotografiemi vydrží na piazettě jen do 31. března 2009. 
 

Autorem výstavy se stal Guillermo Tenorio Tagle z Národního ústavu pro astrofyziku v Mexiku.
  




Na obrázku mlhovina Hlava koně (taktéž k vidění na výstavě)

Foto: Observatoř ESO La Silla a astro.cz

24.03.2009 - Michaela Wilhelmová