Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Tvůrčí psaní 31 – Nepokradeš potřetí



Úvodník: A tentokráte již – k radosti všem odpůrcům suchých teorií - naposledy. Dnes se podíváme na v současné době snad nejužívanější médium – internet. Zabrousíme také do kategorií nosičů dat, jako jsou například CD a povíme si, kterak si půjčovat, nevracet, ale zároveň nekrást.

Článek:

Na začátek si jen ujasněme, jak nakládat s daty na internetu. V češtině jich – ruku na srdce – obvykle nenajdeme takové množství a informační kvalitu, abychom je mohli použít pro odbornější práce. Využíváme tedy zdroje cizojazyčné, třeba anglickou wikipedii. Citát přeložíme do češtiny a použijeme jej v textu, a přestože to není povinné, uvedeme k citaci i fakt, že jde o překlad a kdo je překladatelem. Zdroj ale necháváme v původní formě, neboť chtěl-li by jej někdo poté „vygooglovat“, hledal by přeložený zdroj marně.

A nyní již konkrétně k tomu, co všechno by měla obsahovat citace z internetu. Dost z požadovaných věcí se zdá jako zbytečnost (s čímž souhlasím) a některé ani na mnohých stránkách zjistit nejdou. Pokud vám některé údaje nejdou najít, můžete zkusit ve svém prohlížeči volbu „zobrazit zdrojový kód stránky“, která vám někdy pomůže…

Správná citace elektronického zdroje tedy v základu obsahuje:
1. Odkud berete – tj. druh nosiče – CD, kazeta (jaká – VHS atd.), nebo také internet. V tom případě napíšete do hranatých závorek online.
2. Jak se k tomu v případě internetu dá dostat – tj. daný server
3. Verze. To platí hlavně pro pevné nosiče, případně programy apodob. U internetu píšete datum poslední změny, nebo revize, nebo aktualizace - pokud jste s to jí vyhledat.
4. Datum, kdy cituje. To je velmi důležité zejména pro internet, který může své obsahy měnit takřka ze vteřiny na vteřinu. Uvádějte také v hranatých závorkách. 
5.  A u internetu samozřejmě adresu.

Ne vždy můžete všechna data zjistit, proto by nejkratší možná citace měla vypadat například takto:

Ostatně, jak se píše na webu: „Modulární akcelerátory nefungují za pomoci alternativních pohonů.“
Cit.: Pohony science-fiction – Alternativní paliva. [online ]URL: <http://www.warpovajadraadalsinesmysly/tatoadresaneexistuje/jetotak.htm> [cit. 1999-12-10]

Ovšem samozřejmě lépe, pokud využijete všechny údaje a celý text ocitujete například CD takto:

TRUBKA, Daniel. Kolik peněz stačí? [CD]. Verze pro PC. Praha (CZ): Trubkosoft, 2009. 1 CD; 500MB. Doprovod. mat. : 2009 Kniha manuálů pro spuštění. Požadavky na systém: min. Win Vista; grafický adaptér. Návrh: Linda Opičková.

Chcete-li si z internetu zapůjčit kusy z konkrétního článku uvedeného autora na internetu, nemusíte uvádět způsobilost prohlížeče či nutnost například flashe pro prohlížení stránky, ale místo toho umístíte na konec její internetovou adresu.


ikonka: http://www.whostolemyidentity.com/



08.04.2009 - Michaela Wilhelmová