Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Dokonalé spojení operního a šansonového hlasu: Two VoicesÚvodník: Poslední letošní koncert z cyklu „Rebelující dámy české hudby“, který se věnuje zajímavým ženským hudebním osobnostem, bude 11. června patřit výjimečnému spojení operního hlasu a hlasu šansonového. Na straně jedné mezzosopranistka Edita Adlerová, známá ve světě klasické hudby nejen jako nejmladší Carmen české opery, a na straně druhé šansoniérka Jana Rychterová tvoří při společném vystoupení (pod značkou Two Voices) dokonale sladěné duo, které je zárukou skvělého zážitku, mistrného provedení a humoru.

Článek: Zpívají písně pohybující se mezi žánry - spirituály, židovské a lidové písně, vlastní šansony i klasickou hudbu. Na koncertě v pražské Městské knihovně zazní ale i známé skladby s původním textem Jany Rychterové, který jim dává překvapivé rozměry - například „Turecký pochod“, „Humoreska“, „Ragtime“, „&Savlový tanec“, „Na krásném modrém Dunaji“, sonáta „Patetická“ a v neposlední řadě i třeba „Frozen“ od Madonny či „Money, Money“ od Abby, se kterou okouzlily na letošním nominačním večeru Českého lva. Na koncertě v Městské knihovně je doprovodí houslista Vladimír Pecháček a perkusionistka Markéta Mazourová.

Two Voices, to jsou mezzosopranistka Edita Adlerová a šansoniérka Jana Rychterová. Kdysi začínaly každá sama a každá jinak, až se jednou náhodně sešly na stejném pódiu a zjistily, že jim to pěkně souzní i dohromady. Od té doby vydaly už společné CD „Two Voices“ se skladbami napříč žánry a v současné době připravují nové, které vyjde na podzim t.r.

Edita Adlerová vystudovala konzervatoř v rodných Pardubicích a od počátku 90. let ztvárňuje v divadlech českých měst nejrůznější operní role a nastudovává náročné sólové party významných klasických vokálních děl. Vystupuje pravidelně na prestižních hudebních festivalech, jako jsou Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Smetanovské dny, Festival soudobé hudby ad.) Spolupracuje s renomovanými hudebními tělesy a interprety napříč žánry (Jaroslav Krček a Musica Bohemica, Musica Florea, Zuzana Lapčíková a Emil Viklický, Pražská komorní filharmonie, Filharmonie Hradec Králové, Plzeňská filharmonie, Vihanovo kvarteto atd.). Hostovala ve Státní opeře Praha (titulní role v Bizetově Carmen). Od roku 1990 je členkou pražského Originálního hudebního divadla, které se specializuje především na interpretaci hudby 18. a 19. století.

Jana Rychterová zpívá svým hlubokým hlasem už od dětství. Prošla folklórním souborem Hořeňák, vystřídala různá zaměstnání a nakonec vystudovala Pedagogickou fakultu. Pro děti, které učila v Nové Pace, vytvořila písničkové Hrátky s češtinou, s dopravní výchovou a dalšími tématy. V roce 2000 se stala členkou jazzového Hot & Sweet Orchestru Jiřího Suchého v divadle Semafor a začala skládat písničky i pro dospělé. Na vystoupeních i nahrávkách (alba „Po cestách soumraku“, 2002; „To je život...!“, 2005; „Mrak“, 2008), ji doprovázejí houslistké Lenka Uhlíková a Vladimír Pecháček.

Poslechněte si jejich „Turecký pochod“ s textem na fotbalové téma:
http://www.twovoices.cz/demo-turecky-pochod 
„Money, money“:
http://www.twovoices.cz/money-money


Cyklus koncertů REBELUJÍCÍ DÁMY ČESKÉ HUDBY vznikl v roce 2004 ve spolupráci umělecké agentury Taktika Muzika s Městskou knihovnou v Praze. V letošním roce se koná již šestý ročník tohoto projektu. V rámci něj se představila již řada vynikajících umělkyň, například: Iva Bittová, Kaprálová kvartet, Lenka Dusilová, Vladivojna La Chia, Zuzana Lapčíková, Al-Yaman, Lenka Filipová, Ida Kelarová, Vesna Vaško Cáceres, Iva Bittová, Suí Vesan, Pavla Kapitánová, Tonya Graves a The New Orchestra of Dreams, Alice Bauer a AB Blues, Pavla Milcová a mnoho dalších.

Vstupenky jsou k dostání v Městské knihovně v Praze a síti Ticketportal v ceně 230,- Kč včetně poplatku. Více info na www.taktika-muzika.cz nebo www.twovoices.cz

Zdroj: Jiří Sedlák, ArtsMarketing.CZ


08.06.2009 - redakce