Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Karlovarské reminiscence I.Úvodník: 44. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech skončil. Ceny byly rozdány, slavní hosté odjeli a návštěvníkům zůstávají vzpomínky. O některé z nich, jež mi nejvíce utkvěly v paměti se rád rozdělím, zejména se čtenáři Rozhledny.

Článek: Především musím poznamenat, že nepatřím k té části karlovarského publika, které se jako psíci honí za každou slavnou osobností s žádostí o podpisy či alespoň proto, aby ji na vlastní oči spatřili a nejsem ani z těch, kdož sbírají pozvánky na rauty a společenské akce s bohatě prostřenými stoly. Svůj čas na festivalu vždy trávím v přítmí sálu a tak také mé vzpomínky se budou týkat jen a jen filmů.

V první části bych rád vzpomenul na tři filmy, které za krátký čas zpestří plátna našich biografů a mohu je vřele doporučit ke zhlédnutí. Každý z českých distributorů se chce na festivalu ukázat v tom nejlepším světle a ani HOLLYWOOD CLASIC ENTERTAINMENT nezůstal pozadu. Dlouho očekávaný nejnovější filmový opus nezávislého tvůrce Jima Jarmusche byl dlouho zahalen tajemstvím. Tajemno zůstalo i po první hodině projekce filmu HRANICE OVLÁDÁNÍ, kdy sledujete černého osamělého muže beze jména v elegantních oblecích (vynikající Isaach De Bankolé), který přijíždí do Madridu. Na to, jaké je jeho poslání (a cítíte, že bude určitě na hraně zákona) Jarmusch dlouho neodpoví. Vrství další tajemnosti – divák se ptá, kdo je tajemný “houslista”, co obsahuje cizincův kufřík, co je na vzkazích, předávaných v zápalkových krabičkách, jaký cíl sleduje nahá dívka v hrdinově pokoji a další a další otázky. Diváci znalí předchozích, v českých kinech tolik úspěšných Jarmuschových filmů (připomenu třeba povídkové filmy TAJUPLNÝ VLAK či KAFE A CIGÁRA, road movie ZLOMENÉ KVĚTINY či westernovou komedii MRTVÝ MUŽ), již znají jeho způsob pozvolného zvyšování napětí, které roste každou minutou projekce a rádi si počkají na překvapivý závěr. HRANICE OVLÁDÁNÍ dá vzpomenout na evropské kriminální filmy 70. a 80. let (tvůrce se otevřeně hlásí třeba k dílu Francesca Rosiho). A v paměti určitě zůstane opakovaný dialog muže s číšníky: “Dvojité espeso?” - “Ne, dvě malá.” 

                     
                                                                    Isac De Bankolé ve filmu

Druhý film distributora HCE jakoby naznačoval divákovi aby navštívil kino. Jmenuje se V&SUDE DOBŘE, PROČ BÝT DOMA a na jeho režii je podepsán oscarový tvůrce legendární AMERICKÉ KRÁSY či temně dramatického NOUZOVÉHO VÝCHODU Sam Mendes. Tentokrát režisér zabrousil do lehce komediálních vod a dokazuje, že lehce zvládá rozmanité žánry. Na plátno uvádí manželský pár ve věku kolem třicítky – Burta (John Krasinski) a Veronu (Maya Rudolph). Dlouho spolu žili spokojeně a svobodně, ale teď mají dítě a musejí najít vhodné místo, kde by mohli zakotvit a začít nový život. Jejich cesta po Americe za rodiči a přáteli je zároveň cestou k hledání životní rovnováhy. Během ní poznáte různé tváře „amerického snu“, ať se to týká vzdělání, práce či kariéry a také rozličné lidské charaktery a pestrou paletu životních stylů i výchovy dětí. Pod civilně lidským pojetím prosvítají existenciální otázky o současném světě a místě člověka v něm, což z komedie (jak o ní mluví distributor) činí nečekaně hluboký zážitek. 

                                                                   
                                                            John Krasinski a Maya Rudolph

Třetím snímkem společnosti HCE se představil u nás velice známý o populární španelský tvůrce Pedro Almodóvar. Jeho filmy V&SE O MÉ MATCE a MLUV S NÍ získaly Oscara a jiná díla pak řadu cen na festivalech např. SPOUTEJ MĚ! či VOLVER. Na tyto – dnes již kultovní filmy - navazuje Almodóvar snímkem ROZERVANÁ OBJETÍ. Tvůrce geniálně rozehrává spletitý příběh muže, který byl kdysi slavným režisérem, ale před 14 lety při autohavárii přišel o zrak i o milovanou ženu. Přijal pseudonym Harry Caine a stal se z něj spisovatel. Pečuje o něho agentka Judith a její syn Diego mu poháhá jako asistent. Minulost se však vrací – Lena je sekretářkou mocného obchodníka Ernesta, jehož syn hodlá natočit celovečerní film. Jenže právě tohoto mladíka pojí s Mateem minulost, na nichž chtěl zapomenout... ROZERVANÁ OBJETÍ je film, který lze těžko popsat ve stručnosti. Sám distributor říká, že nové melodrama Pedra Almodóvara je o “vášnivé lásce, smrti, žalu, žárlivosti, zradě, potřebě ovládat, ale i o výčitkách svědomí. Má příchuť stylu film noir, nechybí v něm prvky groteskna, humor a hlavně odkazy na starší filmy tvůrce.” Zbývá dodat, že postavu Leny ztvárňuje krásná Penélope Cruz.

                     
                                                               z filmu Rozervaná objetí

HRANICE OVLÁDÁNÍ přichází do celostátní premiéry 16. července, V&SUDE DOBŘE, PROČ BÝT DOMA můžete vidět od 30. července a ROZERVANÁ OBJETÍ se odhalí v premiéře 3. září. 

Zdroj fotografií:
www.prirodakarlovarská.cz; www.indie.film.cz; www.iffkv.cz; www.charlestoncitypaper.com

        

20.07.2009 - Stanislav Polauf