Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Útok mravencůÚvodník: Science fiction a skutečnost. H. G. Wells a horká realita.

Článek:
Jako kluk jsem přelouskal i tuhle zajímavou povídku H. G. Wellse "Vláda mravenců". Našel jsem ji tenkrát ve vypůjčené knížce Povídky s X. Titulní (anti)hrdinové téhle story velekrutě řádili na řece Amazonce, tedy jejích březích, a zabíjeli lidi, likvidovali celé vesnice.

Přes sto let stará science fiction končí takto: Zatím jsou jen tam. Ale asi tak kolem roku 1911 udeří na železnici Capuarana Extension a vynutí si pozornost evropských podnikatelů. Kolem roku 1920 budou mít ze sebou půl cesty dolů po Amazonce. Odhaduji, že k objevení Evropy by mravenci mohli dospět asi tak v letech 1950 až 1960...

Nu, co, můžeme si oddychnou, Wellsova vize se nenaplnila, pravdou však zůstává, že přirození nepřátelé mravenců v Americe a Asii mizí. Proč a jak? Hlavně vlivem mýcení pralesů, takže se pak mravenci občas přemnožují a vydávají na pochod. Ničí tisíce čtverečních kilometrů džungle, vše sežerou a kupř. roku 1993 obsadili tzv. ohniví mravenci 70% města Envira v Brazílii, zabíjeli kuřata, kočky a útočili dokonce na děti. Jako záplava všude stavěli mraveniště. A dnes?

Jiný, ale taky invazní typ mravence "útočí na Anglii" v koloniích stokrát větších, než jaké známe a nezabíjí sice lidi, nicméně ničí elektrická vedení! Ano, právě elektrický proud malé netvory až "ďábelsky" přitahuje, takže se houfují např. ve skříních pro pojistky a působí výpadky proudu a požáry a co ještě víc, proti běžným hubícím přípravkům jsou odolní. 

Kde se tito mravenci vzali v Evropě? Nepřišli z Ameriky. Jsou asijští a do Anglie se podle všeho dostali v pokojových květinách... Během dvaceti posledních let... Co bude dál?

                         

Zdroj fotografií www.desdecuba.com; www.futurologie.org


05.08.2009 - Ivo Fencl