Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Když do divočiny, tak na baloncích!Úvodník: Diváci i kritici si konečně mohou podat ruku. Výtečné hodnocení tragikomické pohádky Vzhůru do oblak hned tak nikdo neodpáře. Není se čemu divit, Pixar opět boduje. Tentokrát s desátým animákem své produkce, ovšem prvně v 3D.

Článek:
Že není potřeba jediného pořádného slovíčka pro slzu v oku dokáže hned na počátku slet dojemného manželského života, který ovšem nekončí dvakrát šťastně. Na jeho konci sedí ve svém domku 78letý prodejce balonků Carl sám, povídá si s obrázkem své zesnulé družky a jediný spásný nápad, který má, je splnit jejich životní sen. Mít domek u vodopádů v srdci divočiny Jižní Ameriky! Zatímco v okolí vyrůstají mrakodrapy, sebere důchodce poslední sílu, zažene dotěrného skautíka Russella a přes noc nafoukne balonky. Cesta i s domem směrem k oblakům začíná! Jen kdyby se skautík zrovna neskovával na verandě a v hluboké divočině nečíhalo větší nebezpečí, než prales a divá zvěř...Na první pohled jednoduchá, na druhý velmi sofistikovaná grafika vylepšená 3D provedením, scénář, ve kterém najdete skulinky jen s obzvláštním vypětím a skvělé střídání humoru s roztomilou akcí i dojemnými scénami. Tvůrci si vyhrají se symbolikou postav (tvarová přirovnání) i barvami. S optimismem mizí i pastelová kolorace, mluví-li se o manželce, najdete něco speciálně barevného. Před tvůrci nezbývá než smeknout. Filmeček se skutečně podařil. Skrývá toho v sobě víc, než si v kinosedačce vůbec stihnete všimnout.

&Stáb se před začátkem animací vydá do nitra jihoamerické džungle, vyleze na stolovou horu a své zkušenosti pak promítne do filmu. Kvůli jedné z hlavním postav - ptačici Kevině - musí dokonce přijít na nový způsob animace. "Peří není jako vlasy, museli jsme kvůli němu vymyslet nový renderovací systém," svěřil se jeden z techniků. Práce se vyplatila. Nezbývá než souhlasit s Johnem Lasseterem, šéfem umělecké výroby studia Pixar, když říká: "Myslím, že je to jeden z nejvtipnějších a zároveň nejhezčích filmů, co jsme zatím udělali." Pixaráci, jen tak dál!

Hodnocení: 9 / 10


Režie: Pete Docter, Bob Peterson
Hrají: Edward Asner, Christopher Plummer, Bob Peterson, Delroy Lindo, David Kaye,
Jess Harnell, Pete Docter
V českém znění: Vladimír Brabec, Martin Sucharda, Pavel Liška a další

Premiéra: 20. srpna 2008

foto: Falcon

20.08.2009 - Michaela Wilhelmová