Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Na které stránce máte srdce?Úvodník: Potíte se s radostí hrůzou u hororů, pláčete nad dojemnými osudy zlomench srdcí, či se duchem přenesete do fantazijních světů plných elfů a upírů? A zdalipak jste již vyvolili tu jedinou a pravou, knihu svého srdéčka?

Článek:
Po vzoru oblíbeného pořadu BBC, díky kterému se našla nejoblíbenější kniha v zahraničí, se Česká televize vrhla do projektu velmi podobného. Hlasovat se smí pro zahraniční i české tituly, ale ve finále může uspět jen jedna kniha od jednoho autora. Z původního chaotického nominování takřka čehokoliv se vylouplo začátkem léta 100 knižních hrdinů, sto nejlepších a hlavně nejoblíbenějších. Velké finále však ještě nění u konce. Na jeho výsledku se můžete podílet i vy! Stačí zahlasovat pro knihu, kterou máte nejraději. Teď jen v osekané verzi 12 publikací s nejvíce body. Schválně, jestli uhádnete, kdo se do finále probojoval.
Dvanáctka nejlepších z nejlepších skýtá skutečně různorodý obraz. Vedle Babičky si hoví mladý kouzelník, lékař z dávnověku i sarkastický sluha. Za českou čítankovou klasiku se probojovala právě Božena Němcová po boku s Haškem, volena zejména starší generací. To Saturnina nominují sotva dostudovaní vysokoškoláci stejně, jako čerství důchodci. Na své si přijde i světoznámý Malý princ, jehož kvality již prověřil čas, podobně jako Egypťana Sinuheta, zřejmě nejznámější a nejzdařilejší kus detektivkáře Waltariho. Zanedbáno nezůstává ani dnes velmi populární pole fantasy. Je vidět, že v anketě hlasuje velká část mladé generace, neboť mezi 12 lordů písmen a slov se prodral jak Harry Potter, tak Pán Prstenů - tedy dvě největší klasiky - a i zástupce ságy Stmívání! Nutno poznamenat, že jde o aktuální trend a těžko říct, zda by se stejně drželo Stmívání i za deset let...

A kdeže můžete hlasovat s tímto výběrem? Rovnou tady:
 http://www.ceskatelevize.cz/program/knihamehosrdce/knihy/
(obrázky převzaty tamtéž)


23.08.2009 - Michaela Wilhelmová