Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Nejen divadelní festivalÚvodník: V počínající divadelní sezóně se můžeme setkat také se spoustou festivalů, které se divadlu věnují naplno, či jen zčásti. Přesto některé stojí za zmínku. První festival, který již klepe na dveře se nazývá Bezručova Opava. O jeho úspěšnosti mimo jiné svědčí i jeho 52. ročník.

Článek:
Tento se letos nese v duchu Mezi námi zvířaty, které se bude prolínat skrz naskrz veškerou možnou kulturou, kterou tento festival nabízí. Cti slavnostně zahájit počátek festivalu se dostane komornímu souboru ART SEPTET NICOLAUS, který vystoupí v rámci stale se rozvíjející spolupráce Opavy s Liptovským Mikulášem. Dočkat se můžeme různých hudebních stylů od klasické hudby (baroko, romantismus či klasicismus) po evergreeny, koncertní úpravy skladeb ABBA, Bee Gees či hudby z muzikálů a rockových oper.

V rámci divadelní scény můžeme shlédnout předávání Opavské Thálie a to letos už popáté na tomto festivalu. Doposud tuto cenu třímá v rukou osm osobností a to za operu Katarina Jorda Kramolišová a za činohru Martin Táborský (2008), Ivana Lebedová (2007,  roli Alžběty v tragédii Marie Stuartovna F. Schillera. ), Andrij &Skurhan (2007, pěvecký výkon ve Verdiho Trubadúrovi jako Hrabě Luna )Zdenka Mervová (2006), Michal Vojta (2005 za roli Prince v Rusalce), Hana Vaňková (2005) 


Z divadelní scény, které se zde budeme věnovat nejvíce pak můžeme zmínit inscenaci Tři čunící nezbedníci, která je určena jemenším účastníkům festival, kteří ji mohou shlédnout v podání Divadla Radost Brno.
Režie: Pavel Polák
Výprava: Jaroslav Milfajt
Hudba: Vlastimil Peška

Pro dospělé je pak určeno baletní představení Labutí sen, ve kterém učinkují jak profesionálové tak handicapovaní. Jedná se o variaci slavného Labutího jezera s libretem napsaným Věrou a Iljem Rackovými na základě textu, který jim zanechala jejich dcera Zuzana Racková, členka taneční skuiny Setkání (mladí lidé s tělesným postižením způsobeným rozštěpem pátěře nebo dětské obrny).
Režie: Ilja Racek
Libreto: Věra a Ilja Rackovi
Choreografie: Tereza Vejsadová a Lukáš Leopold
Výtvarné řešení: Tomáš Volkmer
Účinkují: členové taneční skupiny Setkání a herci Divadla loutek Ostrava

Na festivalová prkna dale nakoukne i hra Ronalda Schimmelpfenninga Divočina (Říše zvířat) formálně připomínající bajku v podání HaDivadla Brno. Vypráví o hercích, kteří nesutále šest dní v týdnu po šest let zkoušejí stejnou inscenaci a to v rolích různých zvířat. Jenže role zvířat na nich postupně zanechávají stopy…

&Sest let jsi každý den hrál zebru nebo ptáka marabu a teď se můžeš přetrhnout, jen abys dostal roli v té nové show! Říkají, že nevyjednávají, ale vyjednávají... Takže - chceš hrát volské oko, toast nebo láhev kečupu?
Česká premiéra současné hry Rolanda Schimmelpfenninga o hercích, kteří šest let šest dní v týdnu hrají pořád to stejné! Stále stejnou hru! Stále stejné show z říše zvířat ve stále stejných zvířecích kostýmech. Není to strašné? Ale kde v sobě vzít sílu a odejít ze systému? Odejít ze hry, která nás materiálně uspokojuje? Divadelní hra Rolanda Schimmelpfenninga o nás všech, kteří se z přemíry zbabělosti rozhodli dělat pojišťovací agenty celý život.
Zdroj: www.hadivadlo.cz

Režie: Luboš Balák
Scéna: Pavel Borák
Kostýmy: Kateřina Bláhová
Hudba: Petr Hromádka
Hrají: Vanda Drozdová, Marián Chalány, Simona Peková, Marek Pospíchal, Martin Siničák, Jan Grundman
A nebyl by to festival v duchu Mezi námi zvířaty, kdyby nejmenší nemohli shlédnout velkou a vdečnou klasiku O pejskovi a kočičce v podání Divadla loutek Ostrava. K inscenaci není třeba vice dodávat.
Režie: Irena Křehlíková
Výrava: Zuzana Kvasnicová
Hudba: Pavel Helebrand
Hrají: Lenka Pavlíčková, Ivan Liberda/Lukáš Červenka, Zdeněk Pavlíček/Richrad Liberda

Taneční divadlo MAXIMVS na festival předvede hned pět choreografií: Appalačské jaro, Karneval zvířat, Když tančím s Beethovenem, Yemayá a Světlo ve stínu pod vedením interního choreografa Davida Strnada.
Apalačské jaro - Městské divadlo Brno 2007
Karneval zvířat - Městské divadlo Brno 2007 


Na závěr tvůrci připravili Jaroslava Duška s Divadlem Vizita a tématem Jaguáří omývání. Kam se celí inscenace posunu je však do poslední chvíle ve hvězdách. Představení ale určitě bude stat za navštívení.
Kromě divadel se na festival můžeme setkat se spoustou dalších akcí, čítající výstavy, přednášky, projekce, literární čtení a další.

Kdy? 52. Bezručova Opava, Mezi námi zvířaty, 2.-30.9.2009


Více info: http://www.opava-city.cz/bezrucovaopava/ 
Fotografie:  
www.tdmaximvs.cz , www.hadivadlo.cz
09.09.2009 - redakce