Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Manželky a milenky Iana Curtise (Joy Division)Úvodník: Skupina tanečního divadla NANOHACH od července připravuje nové představení Kdo je Annik? choreografky Petry Fornayové. Zkušenou slovenskou umělkyni přizval soubor ke spolupráci poprvé. Představení na motivy životopisného příběhu hudebníka Iana Curtise vzniká v koprodukci s divadlem Ponec a českobudějovickým divadlem Bazilika.

Článek:
Tanečnice, choreografka, autorka a v neposlední řadě i produkční a dramaturgyně Petra Fornayová působí převážně na rodném Slovensku, avšak pravidelně spolupracuje i se zahraničními umělci. Několik let působila v bratislavském centru nezávislé kultury A4 – Nultý priestor, který také spoluzakládala.

Inspirací pro celovečerní představení pro dvě tanečnice (Eliška Kašparová, Marta Trpišovská), jež bude poprvé uvedeno 21. září od 20 h v divadle Ponec, pro ni byl životopisný příběh hudebníka Iana Curtise (Joy Division). Fikce setkání dvou žen, jež sehrály v životě tohoto muže důležitou roli, manželky a milenky, slibuje možnost emočně napjaté podívané a pohled do úskalí vztahů, jež si nevybíráme my, ale které před nás staví sám život. „Mým záměrem není přepsat příběh, v jehož definici by se mohla pateticky použít slova jako vášeň, láska, drama. Spíše chci ukázat, že dvě ženy představují dvě možnosti rozhodnutí, které nemusí být ve výsledku tak odlišné, jak bychom pravděpodobně očekávali,“ dodává Fornayová.

Skupina tanečního divadla NANOHACH letos oslaví pět let své existence, a to přehlídkou své tvorby NANOHACH 5 let NAPLNO, kterou uvede od 23. do 28. listopadu v různých pražských prostorách. Během uplynulých pěti let soubor vytvořil osm představení, jež zaujala odbornou kritiku i diváky. Skupina si tak vybudovala v kontextu českého současného tance významnou pozici a s jejími představeními se setkávají diváci v celé republice a také v zahraničí. V minulém roce NANOHACH zaujali zejména spoluprací s Nigelem Charnockem, spoluzakladatelem DV8 physical theatre, jehož výsledkem je stále vyprodaná inscenace Miluj mě.

Petra Fornayová se současnému tanci věnuje od roku 1986. Byla členkou skupiny současného tance SST Zuzany Hájkové v Banské Bystrici, Théatre du Mouvement ve Francii. Absolvovala studijní pobyt na EDDC (European Dance Development Centre) Düsseldorf v Německu a stáže v rámci holandské MAPA. Spolupracovala s mnohými choreografy a režiséry (Sedlačková, Groll, Fulkerson, Heggen, Burgr, Hawkins, Green, Vogels, Langer-Philippsen, atd.). Vytvořila choreografie Polmesačný medveď, Malé príbehy, Kirin, Hlbinné porušenie epidermy, Anjel 2, podílela se na projektech doma i v zahraničí. Její představení byla uvedena na festivalech: Bratislava v pohybe, Festival d´Otoňo Madrid, MediaWave Györ, Divadelná Nitra, Tanec Praha, Confi.Dance Siena, aj. Je spoluzakladatelkou A4 – nultý priestor, kde čtyři roky působila jako dramaturg pro tanec. Účinkuje v činoherních představeních divadla SkRat, &Stúdia 12 a opeře Kóma v SND. Učí techniku kontaktní improvizace, organizuje festival Nu Dance Fest, který založila v roce 2006 a píše pro umělecký časopis Vlna. Ve své tvorbě se v současnosti věnuje zvláště propojování různých jevištních žánrů. Od roku 2001 je předsedkyní slovenské Asociácie súčasného tanca.

Koncepce, choreografie: Petra FORNAYOVÁ, tvorba a interpretace: Eliška KA&SPAROVÁ, Marta TRPI&SOVSKÁ, hudba: Tomáš PROCHÁZKA, světelný design: Jan BENE&S, kostýmy: Mariana NOVOTNÁ, produkce: Honza MALÍK & NANOHACH o.s., public relations: Hanka KUBÁČKOVÁ


Více na
www.nanohach.cz, www.divadloponec.cz, www.bazilika.cz

Autor: Hana Kubáčková


13.09.2009 - redakce