Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Tu mě bolí, tam mi loupeÚvodník: &Stípe vás za uchem, svrbí vás pod kolenem, nebo šílíte z právě nahmatané bulky v podpaží? Pokud v noci nemůžete spát hrůzou z představy, co všechno ty jemně se ozývající symptomy znamenají, pořiďte si tuhle knížku.

Článek:
Počítáte se mezi hypochondry? Ideální čtení na dobrou noc. Vážně - ono totiž málokoho nedloubne, nezasvědí, či si neřekne, jestli mu vlasy nepadají víc, než loni. V poměrně tlusté publikaci doktorky Joan Liebmannové-Smithové a Jacqueline Eganové najdete odpovědi i na sebemenší trabl. Jen pozor, abyste se podobně jako já nejdřív nevyděsili, když nalistujete stránku s problémem, který vám do teď jako problém nepřišel a s hrůzou v očích se začtete do černavých písmenek. Představujete si své tělo div ne naložené ve formalínu, když se vyloupne z obsahu krátká, leč výstižná větička: "Jedná se o typický projev stárnutí." No, nebylo by lepší mít nějakou lehce léčitelnou nemoc?

Poměrně přehledné členění rozparceluje tělní zádrhely podle oblastí (uši, oči, krk, záda, nohy atd.), přidá špetičku koření ve formě citátů slavných osobností (zejména těch historických), posype další špetkou výletu do minulosti medicíny i alternativních cest, ze kterých se místy může dělat i zle. Tak například - věřili byste, že nateklý nos byl považován za produkt přílišné náruživosti a ještě Freud doporučoval jeho zmenšení jakožto zmírnění nadmíru vydrážděné sexuální touhy? Mnohde naopak srovnáte, nemáte-li náhodou stejnou obtíž jako třeba slavný vojevůdce Alexandr Veliký, či třeba Sokrates.

Krom popsání projevů a varovných signálů vám samozřejmě knížka nabídne (existuje-li) řešení, a to pod hlavičkou dopravní značky STOP. Ve spojení s historickou exkurzí, citáty a faktickým sloupkem se tak z knížky stává nejen dobrý rádce, ale i zábavné počteníčko. Pravda, místy vás odpovědi zklamou svou laicizující formou sklouzávající až k plytkosti, ale hned na další stránce si snad reputaci doktorka Joan zase napraví.


Signály těla
Liebmann-Smith J., Nardi Egan J.

Nakladatel: Metafora
Počet stran: 464
Běžná cena: 369,- Kč
ikonka: Metafora


14.09.2009 - Michaela Wilhelmová