Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Outdoorové filmy posedmé a rozhodně ne naposledÚvodník: Máte rádi horský adrenalin, bělavý sníh a kvalitní záběry přírody? Tak to si nenechte ujít 7. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Filmy, besedy, výstavy a další doprovodné programy mohou letos diváci navštívit ve 22 městech České republiky od 16. října do 5. prosince.

Článek:
Ostrava bude opět městem, kde festival odstartuje a seznámí diváky s letošními filmy. Slavnostní zahájení festivalu proběhne v pátek 16. října v ostravském kině Vesmír za účasti představitelů města a kraje, ostravského horolezce Leopolda Sulovského, ředitele festivalu Jiřího Kráčalíka a mnoha dalších osobnostní z filmařské, sportovní i kulturní oblasti. Celý večer bude moderovat Pavel Anděl z České televize. V rámci zahájení pořadatelé připravili divákům nejatraktivnější průřez filmy festivalu. Po zahájení v Ostravě bude festival postupně putovat dalšími 21 městy České republiky až do 5. prosince, kdy budou vyhlášeny v pražském kině Atlas vítězné filmy, které získávají ta nejvyšší ocenění.

V letošním ročníku bylo zařazeno do soutěžní přehlídky 69 soutěžních filmů a pět nesoutěžních filmů ze 13 států světa. Festival proběhne v již zmíněných 22 městech České republiky. Festival tak má 109 filmových dnů s 209 filmovými bloky a celkem bude promítáno 314 filmových hodin. Od zahájení v Ostravě až po zakončení v Praze urazí festivalové filmy 4570 kilometrů.

V rámci doprovodných programů letošního festivalu je připraveno spousta zajímavých besed a přednášek. „Letošní ročník poctí svou návštěvou a besedou legenda československého horolezectví, Ivan Gálfy, který se stal v letošním roce čestným hostem a také v Ostravě a Praze uvede svou besedu Mé cesty k Himalájím, kde se rozpovídá o organizaci a průběhu expedicí do Himalájí, které uskutečnil v druhé polovině minulého století“, uvedl ředitel festivalu Jiří Kráčalík. Dalšími zajímavými osobnostmi v rámci festivalu budou Pavel Bém (horolezec a primátor hlavního města Prahy) a Pavol Barabáš (slovenský filmař, horolezec a cestovatel), kteří uvedou poutavý film Carstensz ze společné expedice na nejvyšší hory Austrálie a Oceánie. Horolezec a první Čech na Mount Everestu, Leopold Sulovský uvede besedu o výstupu na jihozápadní stěnu velehory Cho Oyu v Himalájích 2009.

Diváci mají možnost se s podrobnými programy jednotlivých měst, s popisy všech letošních filmů, včetně fotografií a krátkých ukázek z každého filmu seznámit na internetových stránkách festivalu - www.mfof.cz.

Festival může také veřejnost zaregistrovat z vysílání programu ČT 4 – Česká televize v pořadu Minuty dobrodružství, ve kterém mohou diváci sledovat vybrané filmy festivalu a hosty z řad autorů filmů a pořadatelů festivalu. Pořad bude probíhat každé pondělí od 19. října do 7. prosince. Dalšími médii, které budou o festivalu informovat je Český rozhlas, ve kterém bude uvedeno několik rozhovorů s autory filmů a podrobnosti o samotné akci a internetový server Horydoly.cz, kde jsou již nyní zařezány ukázky filmů. Tato média jsou hlavními mediálními partnery festivalu.
Titulním sloganem je – Nová &Skoda Yeti vám přiveze 7. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů, jelikož se letošním generálním partnerem stala Nová &Skoda Yeti.

Díky všem těmto finančním podporám a partnerstvím byly stanoveny ceny vstupenek velmi příznivě. Ceny se pohybují v jednotlivých místech od čtyřiceti do sedmdesáti korun. V řadě míst je možné také využít zvýhodněné vstupné v podobě permanentek.

Zdroj: Eva Kadlecová, Mezinárodní festival outdourových filmů®, www.mfof.cz


12.10.2009 - redakce