Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Televizní tip: Romantická AngličankaÚvodník: Režisér Joseph Losey (1908-1984) sice debutoval v USA, ale po obvinění z neamerické činnosti ve známém “honu na čarodějnice” Spojené státy opustil, a většinu svého díla natočil v Anglii. Zde v 60. a 70. letech natočil klíčové filmy, v nichž zaměřil svoji pozornost na etické problémy anglické společnosti.

Článek:

Jeho chladný analytický pohled se projevil třeba ve studiu mravního rozkladu zjemnělého aristokrata ve filmu SLUHA s Dirkem Bogardem, o zbytečnosti války přesvědčil ve filmu ZA KRÁLE, ZA VLAST, pronikavým psychologickým pohledem se vyznačoval přepis Ibsenovy NORY, tíživým tajemstvím minulosti se zabýval v příběhu stárnoucí ženy a psychicky labilní dívky TAJNÝ OBŘAD s Elizabeth Taylorovou a Miou Farrow. Dokázal i pobavit v příběhu “sexy” agentky pátrající po diamantech - MODESTY BLAISE s Monicou Vittiovou. Na romantickou látku si troufl poprvé ve filmu POSEL - příběhu lásky z 20. let s Julií Christie a Alanam Batesem, a poté v roce 1975 v ROMANTICKÉ ANGLIČANCE.


V tomto filmu odvyprávěl příběh Elizabeth Fieldingové (Glenda Jacksonová), nudící se paničky, která si unavena stereotypem života vyjede do lázní za novými zážitky a přáteli. Zde se seznámí s elegantním mladíkem Tomasem (Helmut Berger), který se představí jako básník, ač je ve skutečnosti zloděj, překupník drog a gigolo. Elizabeth po návratu vypráví svému muži Lewisovi (Michael Caine) o tomto vztahu; ten využije příběh pro svůj připravovaný scénář. Když cítí potřebu dotvořit zápletku, pozve “básníka” do svého domu a provokuje svoji ženu k navázání milostného poměru. Docílí toho, že mu žena s milencem uteče, ale život není tak jednoduchý, zvláště když jsou v patách neuspokojení věřitelé...


Příběh o lidech, které “pálí dobré bydlo”, je nesen v duchu inteligentní ironie mířící na buržoazii 70. let. Směs intrik a romantické komedie vznikla na motivy stejnojmenného románu Thomase Wisemana, který do scenáristické podoby převedl spolu s autorem úspěšný dramatik Tom Stoppard. Film uvidíte na stanici ČT2 v neděli 4. října ve 22,25 hodin.

Zdroj foto: http://port.cz03.10.2009 - Stanislav Polauf