Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Muži milují dobré kuchařky!Úvodník: Meryl Streepová a Amy Adamsová v lahůdkové komedii Julie & Julia vás hravě přesvědčí, že vládnout kulinářským uměním se skutečně vyplatí.

Článek: Ta první je Julie (Adamsová) a brzo jí bude třicet. V práci poslouchá nářky pozůstalých po obětech útoků z 11. září, ve společnosti svých tak zvaných kamarádek, dnes vytížených amorálních podnikatelek, se cítí ztracená. Příprava večeří pro manžela Marka (Messina), který ji jako jeden z mála chápe a ochotně poskytuje náručí i rodinné zázemí, tak Julii přináší jediné potěšení, které ve svém stereotypním životě má. Ta druhá je Julia (Streepová). Její příběh se odehrává o padesát let dříve a začíná v kouzelné Paříži, kam se právě nastěhovala se svým milujícím a milovaným manželem, státním velvyslancem Paulem (Tucci). Julia už má třicítku dávno za sebou a protože jí osud nedopřál dítě, hledá způsob jak smysluplně využít volný čas. Když se jí jednoho dne Paul zeptá, co opravdu ráda dělá, Julia bez rozmýšlení odpoví: „Jím." Zápisem Julie do prestižní kuchařské školy Cordon Bleu se tak záhy začíná naplňovat osud výjimečné ženy, legendy, která naučila několi generací amerických žen vařit. Když v roce 2002 sleduje Julie televizní kurzy vaření své takřka jmenovkyně, dostane ztřeštěný nápad: provařit se za jediný rok všemi 524 recepty slavné Julie Child a informovat o svých (ne)úspěších potenciální čtenáře na internetovém blogu, který pro ni nadšený Mark ihned zakládá. Střídání pohledů (nejen) do kuchyní obou ústředních hrdinek, jejichž příběhy jsou tím zajímavější, že se oba zakládají na skutečnosti, dalo vzniknout jedinečnému filmu, který mohou nyní vychutnávat také čeští diváci (pro shlédnutí traileru klikněte na následující obrázek).


Paul své manželce naprosto věří

Julia Childová, ikona amerického vaření a spoluautorka kulinářského bestselleru „Mastering the Art of French Cooking“ napsala o svém pozoruhodném životě autobiografickou knihu. Stejně si počínala takřka o padesát let mladší Julie Powellová, kterou její blog vystřelil do hvězdných výšin a učinil z ní, mimo jiné, jednu z průkopnic nového způsobu internetové komunikace. S nápadem propojení obou příběhu a jejich převedení na filmové plátno přišla režisérka Nora Ephronová (Samotář v Seattlu), která kromě režie napsala také scénář a film částečně produkovala. Do hlavních rolí hokynářsky rozpustilé Childové a její následovnice, nadšené bloggerky Powellové, tvůrci filmu velmi šťastně obsadili hollywoodskou stálici Meryl Streepovou a její mladší kolegyni Amy Adamsovou (Kouzelná romance). Oběma „kuchařkám“ dále skvěle nahrávají jejich vrchní ochutnávači-filmoví manželé ve výběru úžasného Stanleyho Tucciho (Ďábel nosí Pradu, Smím prosit) a sympatického Chrisse Messiny (Odpočívej v pokoji). Je to právě nezvykle povedený casting, který nám tentokrát umožňuje strávit v kině 123 opravdu příjemných, uvolňujících minut, naplněných nejenom sledováním přípravy fantastických jídel, ale také vzájemného respektu, podpory a lásky obou ústředních párů.
 
Brilantní výkony herců podtrhuje hravá a jako vždy magicky podmanivá hudba Alexandra Desplaita (Podivuhodný případ Benjamina Buttona) a kostýmy, také jejichž zásluhou máme pocit, že pouze 168 cm Streepová je o poznání mohutnější a o více než 20 cm vyšší-tedy taková, jako skutečná Julie Childová. Jistou kuriozitou filmu zůstává také fakt, že pro docílení efektu nadměrného vzrůstu Streepové, filmaři zmenšili použité kulisy a zvolili zvláštní kamerové snímání.

Pro mnohé scény zachycující Childovou v Paříži byly dále použity skutečné exteriéry tamějších malebných uliček a zákoutí. Nutno podotknout, že vynaložená snaha o autenticitu se nám na plátně mnohonásobně vrací. Jedinou výtkou může být mírně rozvleklá poslední třetina filmu, kdy nám zprvu komické pištění Streepové, věrně napodobující svou předlohu, začíná lézt na nervy a s Julií, zoufale se pachtící u plotny, odpočítáváme zbylé recepty, jež nás dělí od odchodu do vlastních kuchyní či placených vývařoven.

Julie & Julia patří mezi záležitosti, kterých ma filmovém plátně bohužel stále ubývá. Navzdory trendům holdujícím drahým trikům, násilí a hektolitrům krve Julie & Julia staví na dobrém scénáři a nebojí se vyzdvihovat a ukazovat skutečné lidské hodnoty, které nakonec přes masku cynismu či zakořeněná zklamání hledá většina z nás. Už  proto, abychom nezapomínali, jak že vypadá skutečný vztah či manželství anebo třeba pro naději že „tohle se může stát i vám“ považuji návštěvu Julie & Julie za příjemnou povinnost nejenom každého labužníka filmové kuchyně. Závěrem nezbývá než popřát dobrou chuť. Slovy Julie Childové, Bon Appétit!

Osobní hodnocení: 90%


Julie & Julia
česká premiéra:
1.10.2009
USA,123 minut
hrají: Meryl Streepová (Julia Childová), Amy Adamsová (Julie Powellová), Stanley Tucci (Paul Child), Chris Messina (Eric Powell)
web: http://www.julieandjulia.com

foto: FalconDali byste si?


01.10.2009 - Kateřina Sovová