Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Sametová revoluce byla vzpoura proti hloupostiÚvodník: SAMETOVÁ REVOLUCE byla vzpoura chytrých proti hlouposti. Osvícených lidí,jako jsou (nebo tehdy rozhodně byli) Václav Havel, Michail Gorbačov a mnoha dalších, podporovaných Amerikou a západní Evropou. Přihlášení se naplno k západnímu světu, jež nám vyneslo posun z východu opět do středu Evropy.

Článek: Daní za to, jestli souhlasíte, že daně se musí platit, byl příspěvek nezištných zištným. Pro mě to ovšem byl především ZÁZRAK, který jsem si nedokázal vůbec představit a ve veřejné rovině ten největší dar, jaký jsem mohl za svého života dostat a už dostal. Moc děkuji! Moje třiaosmdesátiletá babička měla doma plakát Jana Pavla II. a Václava Havla, modlili jsme se a brečeli radostí. Já pak chodil na demonstrace s trikolorou v klopě, víc jsem toho neuměl. Když jsem se jí ptal na srovnání roku osmašedesát a devětaosmdesát, řekla: "To se srovnat nedá, teď je to doopravdy".

Nechtěli jsme už žít v zaostalosti vůči vyspělému světu, který se nám vzdaloval a setrvávat ve lži komunistické ideologie. Říkat něco jiného v soukromí a být donuceni lhát navenek. Euforie z převratu byla ohromná a musela být podobná stavu, když skončí válka. Přál bych Sametové revoluce lidem v takových zemích jako je Severní Korea nebo Barma. Když si představíme, že oni na takový převrat nemají nárok, tak teprve doceníme naši revoluci a její nenásilnost. Proto se mi nelíbí, když lidé relativizují Sametovou revoluci, a nedovedou si stát za vlastní &SANCÍ, jakou jim poskytla. Nic není zadarmo. Ať kritizují sami sebe.

Takoví lidé si bohužel dost často pletou krátký okamžik revoluce s vývojem po ní, a veřejnou rovinu s osobní. Hodnotí tak místo Sametové revoluce stav své nespokojenosti. Nejlepší hodnocení Sametové revoluce jsem četl z pera spisovatelky Jindřišky Smetanové. Ta kdysi napsala: "Výsledek Sametové revoluce je výsledkem všech našich představ dohromady. A protože si to každý představoval jinak, je výsledek takový jaký je". Je naší vinou, že jsme nedokázali z našeho společenství udělat lepší, nežli dnes je. Stalo se to proto, že většina lidí takové plány v hlavě nikdy neměla.

Sametová revoluce svrhla socialistický režim. Za socialismu mi nejvíce vadila nesvoboda a její původci - komunisti. Byl to pro mě život ve vězení, kde skutečné dráty obepínaly mou vlast jako koncentrák, občanka ze mě dělala hajzlíka, kterého bylo možno jen tak pro nic za nic sekýrovat a československý pas ze mě dělal chudého příbuzného. Svobodně podnikat? Utopie! Nejhorší pro mne byl ten vnitřní psychický stav všudypřítomného udavačství, ztráty paměti (o kom všem se nesmělo mluvit a učit - počínaje prvním prezidentem a konče našimi nejvýznačnějšími osobnostmi a emigranty, které estébáci označovali pojmem "bývalí lidé"), bezmezné české servility (každý si to žehlil u strany, aby se mohl dostat na školu a podobně) a zlodějství ("kdo neokrádá stát, okrádá rodinu"). Těch debat, kdy řečník sám dospěl k tomu, že vlastně nic nezmůže a ještě se za to pokáral!

Sametová revoluce tohle vše šmahem změnila, v ostatním přinejmenším nabídla
změnu. Ale vyrovnat se s tím, změnit své špatné zvyky, korigovat správně názory, srovnat se se svou historií, umět žít a vyjadřovat se svobodně, přeorientovat se na tržní systém, emancipovat se se světem a nenechat se zatáhnout do hajzlovin,  se musíme učit neustále.

Přišly bonusy a benefity, přišly. Můžu dělat a dělám co chci, nemusím z vlastních chyb vinit komunisty a také jsem se stal občanem Evropské unie, Severoatlantické aliance a spojencem Spojených Států. Toho si velice vážím. Protože, až nás bude zase někdo kopat do zadku, tak doufám, že nebude třeba volat znovu o pomoc z Rozhlasu. (Zároveň se valem blíží doba, kdy bude třeba pomáhat Americe.)

V současné době mě osobně u nás štve nejvíce - po mrhání životním prostředím
(což je mimo rámec této statě) - zločinnost a naše politická reprezentace a
také české neznabožství dávané světu trapně na odiv.
Vyjmenoval jsem tři vady, ale pro mě je to skoro jedna a tatáž věc. Z malosti a neznabožství povstává český homo politicus, vazal bossů, kámoš podvodníků a zločinců. František Ringo Čech jednou pravil, že naši politici jsou buď současní nebo budoucí dlužníci. To je geniální postřeh. Uvědomuji si, že to vše má hluboké kořeny. To je také pravda o nás, nemůže za ni Sametová revoluce. Každý sedmý až osmý člověk u nás byl členem KSČ, prakticky každá rodina byla postižena komunistickou zvůlí a současně byl v každé rodině někdo přisluhovačem režimu. Společnost vyloučila nádor jednoduše odstranit, je naší součástí a neseme si ho dále v sobě.

Teď, po dvaceti létech, jsou mnozí z nás velcí hrdinové, kteří věděli jak to všechno dopadne a že to bylo předem dohodnuté. Já to tedy nevěděl, ale po veškerém svém dlouhodobém přemýšlení o této záležitosti mohu říci jedno: Vše je dohodnuté předem vždycky, a to mimoslovně.

Tím, co bychom si měli ze Sametové revoluce vzít a za čím jít, jsou nadšení,
odvaha a ideály, které jsme tehdy v té dějinné chvíli nějak cítili a měli. Protože chytrost, v kombinaci s angažováním se pro dobrou věc, musí zvítězit nad blbstvím a ignorancí. To byl důvod k Sametové revoluci, její smysl a jsou to křídla našich myšlenek a možné východisko pro každý den.


Jakub Zahradník, 26. X. 2009
Hudebník a básník

Zdroj fotografie www.mmister.com

17.11.2009 - redakce