Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Open Mic aneb muzikantům vstup povolenÚvodník: Na listopadovém Open Micu POTRVÁ, akci určené všem, kteří nemají strach předvést své muzikantské umění, vystoupí jako host irský písničkář Mark Geary.

Článek: Ve středu 4. listopadu proběhne v dejvické Kavárně POTRVÁ již 28. hudební setkání zvané Open Mic POTRVÁ. Hlavním hostem bude irský písničkář Mark Geary, jehož výjimečný půlhodinový recitál zde předznamená následující česko-slovensko-rakouské turné. Kromě něj vystoupí další pětice účinkujících: emozpěv, Nina Hlava, Petr Mašín, Melankoholik a Jirka Samek.

Open Mic byl založen v zimě 2007 písničkáři Michalem Bystrovem a Janem Řepkou s jediným cílem: bez ohledu na žánr a zkušenosti povzbudit setkání těch, kteří písně dělají, a těch, kteří je poslouchají. Kdo hraje, přijde. Kdo hledá, najde. Žádné škatulky, žádná soutěž.

Open Mic zůstane po celou sezónu 2009/10 v příjemné Kavárně POTRVÁ (Srbská 2, metro A Hradčanská), a to ve stejný čas jako dosud, tj. vždy první středu v měsíci. Začátek vždy v 19:00. Vstup volný.

Během sedmadvaceti uplynulých večerů se před mikrofónem vystřídalo více než 100 různých písničkářů a básníků, včetně takových jmen jako je Miroslav Kovářík, Ivan Hlas, Zdeněk Vřešťál nebo Jiří Smrž. Vedle nich ovšem hráli (a kdykoli si mohou zahrát) jejich více či méně nadějní nástupci: mezi jinými Xindl X, Katka Koščová, Zdeněk Hamřík, Martin Rous nebo Martina Trchová.

Vladimír Merta, který se pořadu účastnil jako host v březnu 2009, o Open Micu napsal: „Ze všech otevřených scén se mi tato jeví nejpůvabnější, věcně pohotová, opravdu otevřeně laskavá. Dokud POTRVÁ, nenajde se jistě škarohlíd, který by si stěžoval, že nemá kde hrát.“

Zájemci z řad písničkářů i posluchačů najdou podrobné informace na internetových stránkách www.nestihame.cz/ openmic.Mark Geary – půl Ir, půl Newyorčan.

Dublinský rodák Mark Geary (1973) se hudbě naplno věnuje od svých 19 let, kdy se trvale usadil v New Yorku. Na svém kontě má čtyři sólová alba a soundtrack k filmu Loggerheads. Zatím poslední desku Opium (2008) zdobí zvuk londýnského studia Abbey Road. V jedenácti nových písních zde Mark Geary opět dokazuje, že jistá porce melancholie, zamyšlení a neveselé městské poetiky nemusí nutně nudit.

Za svou tuzemskou popularitu vděčí Mark Geary svému oscarovému kolegovi Glenu Hansardovi, který ho na zdejší scénu v roce 2006 uvedl. Velmi rychle si však Geary získal vlastní a věrné publikum. A právě oboustranný vděk a sympatie přivádí Marka Gearyho zpátky do České republiky:

"Teprve teď jsem pochopil, proč Glen v posledních letech neustále básnil o hraní na českých folkových festivalech a v malých klubech – lidi tady přijdou, sednou si a dvě hodiny poslouchají; tak vnímavé publikum se jinde těžko hledá," podotkl Geary po své první návštěvě u nás.

Czech Tour 2009

Celkem odehraje Mark Geary začátkem listopadu sedm koncertů od Prahy po Vídeň.

Kromě klubových recitálů ho čekají také dvě festivalová vystoupení: ve své domovské Náměšti nad Oslavou zakončí tradiční přehlídku Folkový špíz a o tři dny později navštíví mladý olomoucký festival Píšu písničky.

Na všech českých koncertech budou Marku Gearymu dělat společnost pozoruhodní písničkáři domácí: v Praze a v Českých Budějovicích dvojice Nestíháme, v Jihlavě Martina Trchová a v Mohelnici a v Olomouci Zdeněk Hamřík, vesměs bývalí účastníci Open Micu POTRVÁ.

Jediný slovenský koncert (11. listopadu v Bratislavě) pak zahájí frontman skupiny Sanyland Sany.

Více informací na http://www.myspace.com/markgeary  http://forum.theframes.cz/viewtopic.php? - t=858. -

foto: Nestíháme
30.10.2009 - redakce