Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Jak se smířit s mizejícím manželem?Úvodník: Cestování časem může být zábava. Ale také nemusí. Své o tom ví hlavní hrdina nové romantické sci-fi. Je totiž Zakletý v čase.

Článek: „Clare je zamilovaná do Henryho celý svůj život. Věří, že si jsou souzeni, ačkoli ví i to, že budou odloučeni, jen neví kdy. Henry je cestovatel časem – prokletí velmi vzácné genetické anomálie, která způsobuje, že se Henry skoro celý svůj život přesouvá v čase do budoucnosti a minulosti bez jakékoli kontroly.“

Přečtení úvodních řádků z oficiálního distribučního listu filmu Zakletý v čase mně jednoznačně přesvědčilo, že na TENHLE film rozhodně nepůjdu. Slovní spojení „vzácná genetická anomálie“ na mě zapůsobilo stejně odpudivě, jako nejnovější Raid na nebohé zástupce hmyzí říše. Díky vyšší prozřetelnosti (a vysokému hodnocení filmového webu IMDB) jsem svoje rozhodnutí změnila.A tady je potřeba dodat "naštěstí".  Zakletý v čase totiž nejenže není žádná slátanina, ale velmi pravděpodobně jeden z nejlepších a nejzajímavějších romantických filmů, které jsem měli možnost za poslední roky vidět (pro trailer klikněte na následující obrázek).A byla svatba...

Film natočený podle knižního bestselleru Audrey Niffeneggerové, původně pojmenovaného "Žena cestovatele časem“, vypráví příběh Henryho (Bana) který od dětství strádá nevysvětlitelnými časovými přeskoky do různých etap svého života či životů svých blízkých (nebojte se, pochopíte to…). Bohužel, co by se na první pohled mohlo zdát jako zajímavé zpestření každodenního stereotypu, znamená pro jinak nenápadného knihovníka peklo. Nikdy totiž neví kdy a kde zmizí (či se objeví) a co horšího, „zhmotňuje“ se vždy tak, jak ho pánbůh stvořil, což logicky přináší celou řadu problémů. Na svých cestách Henry opětovně potkává nejenom svoje různě stará já (časový paradox tady nefunguje), ale také Claire (McAdamsová), malé děvčátko, jemuž je souzeno stát se Henryho budoucí ženou. Plamínky v očích zamilované dospělé Claire ovšem ztrácejí na intenzitě sílícím zjištěním, že život naplněný věčným čekáním není zdaleka tak jednoduchý, jak si ve svých romantických představách vysnila. Strach o společnou budoucnost navíc podporuje fakt, že Henryho příchozí alter ega zatím nikdy nepřekročily střední věk…

V případě Zakletý v čase je takřka jakýkoliv nástin děje předem odsouzen k záhubě a film, stejně jako knihu, musí nutně, byť nechtěně, degradovat. Jen těžko lze totiž vybírat určité momenty, protože tento film oceníte pouze jako chronologicky odvyprávěný celek se všemi potřebnými detaily. Niffenggerová svůj příběh vystavěla na zajímavé myšlence, podtržené odbouráním časového paradoxu. Zatímco setkání se sebou samým má pro drtivou většinu postav cestujících časem katastrofální následky (Návrat do budoucnosti, Timecop), Henryho stvořitelka svého ústředního hrdinu těchto potíží ušetřila. Henry tak může bez problémů potkávat nejenom sám sebe či svoji zesnulou matku, ale může s danou osobou také hovořit nebo se jí dotýkat. Po takové interakci ovšem zůstává budoucnost stále stejná, což chtě nechtě nedává smysl. Přesto, jakkoliv překvapivé se toto může zdát, tento klíčový nedoraz přijímáme poměrně snadno (vyjma zatvrzelých rýpalů) a odměnou nám je příjemná oddychová romance s poměrně svěžím závěrem.

Pokud znáte původní román (u nás vydalo nakladatelství Baronet v roce 2004), oceníte preciznost s jakou jej filmaři převedli na plátna kin. Po dlouhé době máme možnost vidět velmi dobře zpracovanou adaptaci, kde také typový výběr ústředních hrdinů koresponduje s jejich knižními předlohami. Eric Bana (Troja) v roli Henryho odvádí skvělou práci, působí všedně až obyčejně a do filmu umně vnáší dávku tichého zoufalství, které jeho postava prožívá po takřka celý svůj život. Rachel McAdamsová (Nesvatbovi), ztělesňující dospělou Claire, skvěle přihrává a její láska k tak trochu podivnému princi na bílém koni je očividná od prvního momentu jejich setkání ve společné současnosti.

Svou atmosférou mi film připomněl Věčný svit neposkvrněné mysli; na rozdíl od něj je ovšem Zakletý v čase zcela srozumitelný hned na první podívání. Na rozdíl od svých četných kolegů, stavějících na cestování časem, Zakletý v čase je v prvním plánu především příběhem o lásce. Cestování časem tentokrát nepředstavuje senzační možnosti, ale hořké sousto, které se oba manželé méně či více úspěšně snaží spolknout po celý život. Bystřejší divák patrně odhalí „ o co půjde“ už v první půlhodině, nicméně počkat si na samotný závěr stojí za to už právě proto, že Zakletý v čase není ani tak o řešení jako o příjmání- jednoduše, srovnání se s vlastním osudem. Po stránce trikové, Zakletý v čase vystačí se záběrem rozplývajícího se Henryho. Film ovšem disponuje pěknými exteriéry a stejně povedená je také hudba s titulní „slaďárnou“ Broken skupiny Lifehouse.

Perličkou na závěr budiž jméno Brada Pitta, kterému nevšední příběh učaroval natolik, že se zhostil role vedoucího produkce.

osobní hodnocení: 80%

Zakletý v čase (The Time Traveller´s Wife)
USA, 108min, od 12 let
premiéra ČR: 19.11.2009
režie: Robert Schwentke
hrají: Eric Bana (Henry), Rachel McAdams (Claire), Arlis Howard a další.
web: http://www.zakletyvcase.cz
Warner Bros


foto: Warner Bros

Vrátí se?


19.11.2009 - Kateřina Sovová