Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Vánoční koleda? Ano, ale děti nechte doma.Úvodník: O tom, že také koleda může být pěkně strašidelná, neřku-li na hraně hororu, přesvědčuje Robert Zemeckis ve své nové 3D podívané, inspirované klasikou Charlese Dickense.

Článek: Byl jednou jeden stařec, jmenoval se Vydřigroš. Přestože neměl rád lidi, byl lakomý a svůj život zpackal kde se dalo, dostal před svou smrtí šanci všechno…ehm, zásadní okamžiky napravit. A který jiný, než čas vánoční, je příhodnější k takovému zázraku, jakým je prohlédnutí recidivujícího hříšníka? Cesta do Vydřigrošovy prachmizerné minulosti tedy může začít. A je opravdu na co se dívat.

Vánoční koleda, 3D film natočený podle v západním světě proslulé povídky Charlese Dickense, skrývá pod nevinným názvem šestadevadesát minut kvalitně stráveného čase v kinosále. Režisér Robert Zemeckis se po úspěchu močopudně amerického Polárního expresu nechal opět unést moderní technologií, a tak divák také protentokrát uvidí své oblíbené herce v digitální podobě. Jim Carrey, Colin Firth či Gary Oldman propůjčili svoje tělesné proporce, přidali špetku prověřeného hereckého umu a z jejich snažení vzešel solidní hororový snímek pro dospělé, odehrávající se v zasněžených uličkách staré Anglie. Na místo rádoby dojemných scén Vánoce opěvujících dětí si Vánoční koleda vystačí se zjevem jediného odporného staříka a množstvím neomluvitelných hříchů, které jej dovedli až na samou hranici pekla.

Filmu lze vytknout jen máloco. Z pohledu diváka, neznalého původní předlohu, mohu konstatovat naprostou srozumitelnost, nádhernou vizualizaci dobové Anglie, opravdu nádhernou hudbu a samozřejmě příběh, který nenudí a z něhož dýchá fantasticky ponurá atmosféra.

Přestože Vánoční koleda láká poměrně veselým plakátem „pána letícího na raketě“ (nejde o raketu, ale veliké zhášedlo), nechcete-li do budoucnu kontrolovat bubáka pod postelí svých ratolestí, nechte na tuhle „pohádku“ děti raději doma. Jakkoliv poučné poselství Koleda hlásá, nic nezmění fakt, že explicitní scény zobrazující Vydřigroše visícího nad vlastní rakví či utrpení méně šťastných hříšníků rozhodně nikomu na klidu nepřidají, tím spíš dítěti. Praktikujete-li ovšem tvrdší výchovu, nemohu popřít, že lekce Vánoční koledy bude jistě pro daného potomka nezapomenutelná.

Co dodat závěrem? Vyražte do kina a nadělte si jeden předvánoční dárek. Určitě nebudete litovat.

osobní hodnocení: 80%

Vánoční koleda
USA, 96min, přístupný
režie: Robert Zemeckis
hrají: Jim Carrey, Colin Firth, Gary Oldman
hudba: Alan Silvestri
distribuce: Falcon

foto: Falcon, filmofilia.com24.11.2009 - Kateřina Sovová