Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Na co do kina (50. týden)Úvodník: Adventní doba přinášívá do kin spíše oddechové filmy. V 50. týdnu si však vedle dvou komedií najdou do kin cestu i dvě novinky české tvorby laděné spíše vážněji. Vyberete si?

Článek: Od 10. prosince se do kin dostávají čtyři filmy - MIKULÁ&SOVY PATÁLIE, SAMEC, STÍNU NEUTEČE&S a DVOJKA.

Film SAMEC (Spread) - plakát v perexu - je nesen reklamním podtitulem "Touží po něm každá, ale ne každá ho může mít...". Jde o lehkou komedii o notorickém svůdníkovi Nikkim, který má zvláštní schopnost s lehkostí sobě vlastní okouzlit každou ženu (vlastnost pro nás obyčejné muže nedosažitelná). Snaží se to využít k pohodlnému životu, takže partnerkami jsou spíše starší, leč o to bohatší ženy. Hraje ho 31letý americký herec Ashton Kutcher, známý z filmů MEJDAN V LAS VEGAS, LOVECKÁ SEZÓNA či NĚCO JAKO LÁSKA. Režii měl David Mackenzie (na DVD jsou u nás známy jeho filmy ÚSTAV a ADAMOVO TAJEMSTVÍ). Do kin uvádí Bioscop. V Rozhledně najdete brzy recenzi.

MIKULÁ&SOVY PATÁLIE (Le Petit Nicolas) budou osvěžením pro celé rodiny a především pro ty, kdož četli známou sérii knížek od dvojice Goscinny - Sempé. Malý chlapec Mikuláš má rodiče, kteří ho milují a kamarády, s nimiž se vždycky pěkně pobaví. Jednoho dne však zjistí, že maminka čeká miminko. Kamarádi mu říkají, že "když se narodí menší brácha, rodiče tě odvezou do lesa a zbaví se tě". To mu nedá spát a rozhodne se, že se musí rodičům zalíbit natolik, aby ho nikdy nevysadili v lese. Svůj dobrý úmysl ale provádí těmi nejhoršími prostředky (úklid bytu se zvrhne v jeho likvidaci) a dojde k závěru, že musí mimino, které ve skutečnosti neexistuje, odstranit. Spolu se spolužáky Vendelínem, Celestýnem a Albínem se rozhodnou najmout gangstera... Starosvětský duch, který vanul už z předlohy, je zachován
a že to skončí fraškou asi není třeba dodávat. Film natočil režisér Laurent Tirard a do kin jej uvádí společnost HCE.

Již dvakrát byla odložena premiéra nového českého filmu Lenky Kny (celovečerní debut) STÍNU NEUTEČE&S (dříve uváděn pod názvem Vnučka). Nyní se konečně dočkáme a s napětím budeme čekat, jak se film zadařil - foto z filmu (Anna Polívková a Pavel Landovský) v závěru článku. Jaké drama se skrývá v rodině, když po šedesáti letech manželství přichází osmdesátiletá Evženie (Jaroslava Adamová) za svou vnučkou – právničkou Katkou (Helena Dvořáková), aby jí pomohla rozvést se s pětaosmdesátiletým manželem Řehořem (Pavel Landovský)? Lenka Kny otevírá třináctou komnatu své rodiny, z níž vylézá bolestná minulost, která měla navždy zůstat zamčená... Hudbu k filmu složil Michal Pavlíček, z herců dále uvidíte Františka Němce a Annu Polívkovou. Uvádí Bontonfilm.

Z novinek české tvorby přichází bez větší reklamy do kin road movie - drama z produkce HBO s názvem DVOJKA. Režisér Jaroslav Fuit (podíl na seriálech Letiště, Comeback a nejnověji Přešlapy) uvádí jako "dvojku" manžele Veroniku a Michala, tak trochu znuděné pětiletým soužitím. Ona touží ještě něco zažít, on se chce usadit. Michal vymyslí tajemnou dovolenou po Skandinávii. Situace, do kterých se dostanou, jim samým a jejich soužití nastavují zrcadlo. A ještě je čeká setkání se &Simonem, dobrodruhem a zlodějíčkem věčně na cestách, které podle distributora Palace Pictures "dá jejich životům i jejich vztahu nečekanou reflexi a posune je dál". V hlavních rolích Jakub Wagner (Michal), Kristýna Fuitová - Nováková (Veronika), David Máj (&Simon).

Fotografie: bontonfilm.cz

 


07.12.2009 - Stanislav Polauf