Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Zlatá kniha pohádek: klenot navazující na tradiciÚvodník: O tom, že krásné, hodnotné a kvalitně zpracované české knihy ještě nezanikly, svědčí zcela ojedinělá publikace z nabídky Nakladatelství XYZ. Pohádky Boženy Němcové, Elišky Krásnohorské a Karla Jaromíra Erbena v doprovodu tradičních obrázků Artuše Scheinera. Ano, chce se mi zvolat, na tohle jsme čekali.

Článek: Česká pohádka je pojem. Asi málokterá země se může pochlubit takovým množstvím nádherných pohádek, jaké skýtá národní kulturní dědictví národa českého. Přestože v tradici české pohádky pokračuje řada současných autorů také dnes, nic naplat, klasika je klasika. Nejznámější pohádky tří nejslavnějších sběratelů lidové slovesnosti, Boženy Němcové, Elišky Krásnohorské a Karla Jaromíra Erbena, nyní spatřují světlo světa v nádherné modré vazbě takřka devítisetstránkové sbírky, kterou v předvánočním čase pod názvem Zlatá kniha pohádek vydalo Nakladatelství XYZ. Důvodů, proč se právě touhle knížkou zabývat, je hned několik.

Kromě léty prověřeného obsahu nám nakladatelství předkládá mistrně provedenou publikaci, jejíž každou stránku zdobí květinové ornamenty ohraničující vlastní text. Devadesát nejznámějších pohádek je doplněno mistrovskými ilustracemi Artuše Scheinera (s jeho obrázky jsme se mohli setkat například v rámci patrně nejznámějšího Zlatého věnce). Snad kromě prof. Františka Smatka, ilustrátora legendárního Marbulínka, nevytvořil žádný malíř tak půvabné obrázky, jako právě Scheiner. Ať už máme před sebou „pouze“ černobílé kresby, anebo jeho barevné obrazy rytířů a princezen, atmosféra zůstává pokaždé dokonalá.

Ve vlastním výběru pohádek pak nechybí Zlatovláska, Budulínek, Princ Bajaja; za méně známé pohádky (pokud zde ovšem vůbec lze nějaké za méně známé označit), uveďme Křesadlo, Raráše a &Seteka nebo Jak se žáby učily šít. Jednotlivé pohádky obsah rozděluje také podle svých autorů, v případě zájmu může tedy čtenář pohodlně následovat pohádkovou tvorbu pouze preferovaného „vypravěče“.

Řečeno ve zkratce, nakladatelé vsadili na tradiční klasické zpracování, jehož výsledkem je už na první pohled velice působivá pohádková knížka nemající na českém trhu obdoby. Na pohled druhý se nám dostává do rukou kniha, kterou nepochybně ocení také příští generace, a kterou lze zařadit do stále útlejšího seznamu pamětihodných svazků našich domácích knihoven.

Jediné, co bychom snad mohli Zlaté knížce pohádek vytknout, je kvalita některých Scheinerových barevných ilustrací. Zatímco vydavatelé Zlatého věnce upřednostňovali pro jejich tisk křídový papír, Nakladatelství XYZ k tomuto rozhodnutí nedospělo a papír určený pro textovou a obrazovou část nerozlišuje. Je jasné, že na původních předlohách zahlodal zub času. Stejně tak zůstává otázkou, proč nakladatel nepřistoupil k důslednější grafické korekci použitých obrázků, resp. jak moc by takový zásah ovlivnil koncovou cenu publikace. Nicméně, i přes tuto výtku nelze učinit nic jiného, než smeknout a poděkovat - nejprve za nápad, hned na to za úspěšnou realizaci. Je totiž nesmírně příjemné nalézt v záplavě dovozových knih vzpomínku na dětství - naše, našich rodičů a prarodičů, stejně jako mít možnost si zase projednou připomenout, že česká literatura má co nabídnout, má co chránit a především, že její odkaz žije díky schopným lidem také dnes.

Zlatá kniha pohádek
rok vydání: 2009
distribuce: Euromedia Group, k.s.
cena: 899 Kč

foto: XYZ17.12.2009 - Kateřina Sovová