Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Světoznámá Danielle de Niese zazpívá s Pražskou komorní filharmoniíÚvodník: Jedna z nejlepších sopranistek současnosti Danielle de Niese ozdobí krátce po novém roce Cyklus výjimečných projektů Pražské komorní filharmonie. Exkluzívní koncert pod názvem Danielle de Niese zpívá Mozarta se koná 6. ledna ve Dvořákově síni pražského Rudolfina pod taktovkou šéfdirigenta orchestru Jakuba Hrůši.

Článek: Příjemnou atmosféru navodí mozartovský program, ale i očekávání spojená s prvním pražským vystoupením vyhledávané mladé sopranistky, jež by měla dobře ladit s mladým duchem Pražské komorní filharmonie.

Osobní kouzlo temperamentní Američanky australsko-srílanského původu by samo nemohlo stačit k její žádanosti v předních světových operních domech. Danielle de Niese již s úspěchem zpívala v newyorské Metropolitní opeře, v Královské opeře Covent Garden v Londýně či na festivalu v Glyndenbourne. Ve slavné Metropolitní opeře se představila již v devatenácti letech v roli Barberiny v Mozartově Figarově svatbě, kde zpívala s Renée Fleming, Brynem Terflem a Cecilií Bartoli. Do téže inscenace na stejné scéně se v sezóně 2009/2010 vrátila – ale již v hlavní ženské roli Zuzanky. Slavila již mnohé operní úspěchy, zazářila například v Itálii v Gluckově opeře Orfeus a Euridika.

Danielle de Niese koncertně účinkuje s Newyorskou filharmonií a dalšími prestižními tělesy a dirigenty, jako jsou Levine, Minkowski, Harnoncourt. Pro vydavatelství Decca natočila se souborem Les Arts Florissants a dirigentem Williamem Christiem profilovou desku s Händlovými áriemi. Její nejnovější nahrávka obsahuje árie W. A. Mozarta, s nimiž se také představí v Praze.
Po předehře k Figarově svatbě uslyšíme sopranistku právě v árii Zuzanky (Giunse alfin il momento), kterou Danielle de Niese zpívá v Metropolitní opeře. Ke svému prvnímu vystoupení v Praze ji zajisté vybrala záměrně, vždyť Praha tuto operu proslavila...

Další část večera je věnována méně uváděné opeře Idomeneo. Mozart ji napsal jako pětadvacetiletý v roce 1781 na objednávku bavorského kurfiřta Karla Theodora a právě od ní se obvykle počítá období Mozartových vrcholných děl. Idomeneo je „opera seria“, tedy „vážná“ opera na mytologické, osudové téma. Děj navazuje na dobu trojské války, z níž se král krétský vrací domů a za šťastný návrat má obětovat prvního, koho pak doma potká. A potká svého syna, milujícího dceru trojského krále Priama Iliu. Po předehře z Idomenea uslyšíme recitativ a árii Ilii (Quando avran fine omai).

Hořká komedie o nestálosti lidských citů a povaze lásky Cosi fan tutte patří k vrcholům Mozartovy operní tvorby. Ironické libreto Da Ponteho měl původně zhudebnit Antonio Salieri, ten to však vzdal. Komorně laděná opera o šesti postavách s podtitulem &Skola milenců vznikla v letech 1789 – 1790. Danielle de Niese z této opery zazpívá recitativ a árii Despiny (Una donna quindici anni).
Následovat bude Symfonie č. 32 G dur a moteto pro soprán a orchestr Exultate, jubilate. Mimořádný večer vyvrcholí koncertantní scénou pro soprán Bella mia fiamma, addio!

                          

26.12.2009 - redakce