Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Skandální Holmes v ČecháchÚvodník: Vystihl režisér Guy Ritchie podstatu slavného detektiva anebo Sir Artur Conan Doyle zoufale rotuje v hrobě?

Článek: Vypadá jako Beethowen v nejlepších letech. Čas, který nevěnuje experimentům na vlastním psovi či poležení na propoceném gauči, tráví v boxérském ringu. No a když už se najde nějaký ten případ, oblékne staré sako a vyrazí do londýnských ulic. Sherlock Holmes. Že ho nepoznáváte?

Přestože se nám podobná vizualizace nejslavnějšího „očka“ všech dob nemusí vůbec zamlouvat, tvůrci filmu v čele s ďábelským Guyem Ritchiem si za svým Sherlockem stojí. Při vytváření nejnovějšího Holmese totiž spolupracovali s předními „holmesology“ a Richie sám patří mezi skalní fanoušky. Výsledek tedy už z principu nemůže být špatný. No…

Nehodlám zpochybňovat fakta, jež uvádí novinářský presskit-totiž, že ve filmu najdeme množství detailů, převzatých z původních knih anebo skutečnost, že Ritchieho Holmes je podle dostupných faktů nejpravděpodobnější ze všech existujících variant, včetně té nejznámější, s čepicí a kostkovaným pláštěm. Mezi „holmesology“ určitě nepatřím. Nicméně, i přes veškerá „dobře“ a „budiž“ pro mě zůstává Ritchieho film sotva průměrnou, byť vizuálně mistrně odvedenou, podívanou.

Hlavní zápletka se opírá o postavu Lorda Blackwooda (Mark Strong), údajně disponujícího nadpřirozenými silami, jehož cestu k moci lemují těla rituálně zavražděných obětí. Holmesovo (Robert Downey, Jr.) snažení přijít celé záležitosti na kloub podporuje bodrý Watson (Jude Law), který kromě role pomocníka přejímá úlohu „velkého bratra“, bez něhož by Holmes patrně v kruté realitě viktoriánské Anglie nedokázal ani vyjít z domu. Aby byla nějaká ta romantika, příběh zpestřuje chemie mezi Holmesem a Irene Adlerovou (Rachel McAdamsová), detektivovou konkurentkou, balancující na hraně mezi dobrem a zlem; Watson oproti svému kolegovy vystačí s čistou a nevinnou snoubenkou Mary.

Děj filmu, stejně jako snaha o nové (rozuměj pravé) pojetí postav, se snaží programově zaujmout současného diváka. Nechybí nic, co bychom neznali z ostatních akčních filmů-tím je totiž Ritchieho Sherlock Holmes především. Velkolepé výbuchy (opravdu velmi, velmi kvalitní), honičky, scéna s pilou anebo finální souboj na nedostavěném Tower Bridge patří mezi hlavní důvody, proč si možná někdy na tento film vzpomeneme. Vlastní děj je totiž poměrně nudný a nezachraňuje ho ani solidní herecké obsazení v čele s Robertem Downey, Jr. Jeho Holmes, kvůli množství ironických hlášek, spíš než bodrého detektiva připomíná Iron Mana (železňákův oblek ovšem nenasadí) a přestože hraje v rámci scénáře dobře, nečekaně jej zastiňuje Jude Law, bezvadně vystihující uvědomělého gentlemana, jemuž na rozdíl od Holmese opravdu věříme, že žije v devatenáctém století. Obě ženské role nepřesahují průměr, především díky scénáři, a diváka zaujmou snad pouze díky povedeným kostýmům.
Hudba Sherlocka Holmese z tvůrčí dílny Hanse Zimmera taktéž neohromí, ale k dobru ji určitě připočítat můžeme.

Podtrženo sečteno, Ritchieho Sherlock Holmes připomíná ze všeho nejvíc nové jídlo z nejlepších ingrediencí, připravené podle pečlivě promyšleného receptu, jehož výsledné chuti ovšem něco dost podstatného chybí. Přestože zůstává stravitelné, dojem neudělá, a tak se ve finále opět vracíme ke starému dobrému „knedlu-zelu“. Ritchie to zkusil, leč ta čepice mi tam prostě chyběla.

osobní hodnocení: 60%

Sherlock Holmes
USA, 2010
režie: Guy Ritchie
hrají: Robert Downey, Jr., Jude Law, Mark Strong, Rachel McAdams a další
premiéra ČR: 14.1.2010
Warner Bros

foto: WB14.01.2010 - Kateřina Sovová