Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Imaginární pocta Terryho GilliamaÚvodník: Snímek Imaginárium dr. Parnasse režiséra Terryho Gilliama je očekávanou filmovou událostí ze dvou hlavních důvodů. Režisér Terry Gilliam je úspěšný a ceněný filmař s téměř nekonečnou fantazií. Tím smutnějším důvodem je fakt, že Imagináriem dr. Parnasse se s fanoušky definitivně loučí herec Heath Ledger, který v době natáčení nešťastně zemřel. Jak dokončit film bez hlavního aktéra prozrazuje v následujícím článku sám režisér, Terry Gilliam.

Článek: Režisér Terry Gilliam připomíná titulní postavu svého posledního filmu, doktora Parnasse, více než by se na první pohled mohlo zdát. Hrdina Imaginária dr. Parnasse, majitel potulné divadelní společnosti, uzavřel smlouvu s Ďáblem, aby mohl žít věčně, vyprávět podivuhodné příběhy a posílat lidi do neuvěřitelného světa představivosti.
Stejně tak i režisér Terry Gilliam je muž, jehož imaginaci opěvují všichni recenzenti světa a jehož příběhy obdivují diváci. Jeho poslední film je velkolepé fantasy, které má slovo imaginace i v samotném názvu. A zcela poprávu. Bývalý člen Monty Pythonů a tvůrce filmů Brazil, Král rybář nebo 12 opic se rozhodl natočit příběh naprosto bez hranic:

„Po několika adaptacích, jsem měl chuť natočit něco čistě svého. Tak jsme si sedli s Charlesem McKeownem, který se mnou pracoval už na Brazil, a jen tak jsme přemýšleli a nadhazovali nápady. Takhle, z čisté radosti a v absolutní svobodě se zrodilo Imaginárium.“

Téměř za hranicí představivosti se zdálo i to, že o hlavní roli tajemného tuláka Tonyho projevil velký zájem Heath Ledger. Ledgera poutalo s režisérem přátelství z dob natáčení Kletby bratří Grimmů (z roku 2005), kde si pod Gilliamovým vedením zahrál jednoho z Grimmů. V době příprav Imaginária měl už Ledger za sebou divácky úspěšného Casanovu a oscarovou nominaci za Zkrocenou horu a jeho hvězda dále stoupala. Natáčel se Batman – Temný rytíř a všichni filmaři neomylně věděli, že jeho výkon vystřelí Ledgera do výšin. Z nastupujícího talentu se díky kreaci Jokera měla stát hvězda první velikosti.
„Všichni jsme tušili, že až bude Temný rytíř v kinech, Heath bude v té nejvyšší lize a režiséři se o něj poperou,“ vzpomíná Gilliam.

Do natčení filmu ale nelítostným způsobem promluvil osud. 22. ledna 2008 vtrhla do pracovny Terryho Gilliama jeho dcera Amy, producentka Imaginária dr. Parnasse: “Okamžitě pojď do mé kanceláře!“ O chvíli později už Gilliam nevěřícně sledoval nejnovější zprávu dne – Heath Ledger byl po požití nevhodné kombinace léků na spaní nalezen mrtvý ve svém apartmá.
„Pamatuji se, že jsem se podíval z okna, slunce zapadalo a najednou vzlétlo hejno havranů. Bylo tak obrovské, že zastínilo slunce a já si jen říkal, to jsou havrani z filmu Kletba bratří Grimmů, že vzdávají Heathovi hold. Pak jsem se dozvěděl, že to dělají každý den,“ vzpomíná trpce Gilliam.

Po Ledgerově smrti vypukla ve štábu panika, sám Gilliam byl natolik konsternovaný, že chtěl s natáčením okamžitě skončit.
„Byl jsem nešťastný, nemohl jsem přemýšlet, nevěděl jsem jak dál, neuměl jsem si představit, že je vůbec možné pokračovat. Ale všichni okolo mě, moje dcera, ostatní herci, kameraman, kostymérky, prostě všichni mi říkali, že to nemůžeme vzdát, že musíme jít dál, už kvůli Heathovi.“
Tak se Gilliam pokusil vymyslet jak z toho ven. Zachránila jej samotná idea filmu – díky tomu, že Tony prochází zrcadlem, je možné, aby jej po jeho přechodu do jiné reality hrál někdo jiný.
„Jako první mě napadl Johnny Depp, je to muj dlouholetý přítel a vím, že byl i Heathův dobrý kamarád. Věřil jsem, že jestli ho někdo dokáže zastoupit, je to právě Johnny. Poslal jsem Johnnymu scénář a zavolal mu s tím, že jsme totálně nahraní a jestli nám může pomoct. Neváhal ani vteřinu a řekl, že udělá cokoliv aby pomohl,“ říká režisér.

Depp měl sice dobrou vůli, ale jeho pracovní nasazení mu prakticky znemožilo, aby mohl roli Tonyho kompletně převzít. S Imagináriem to opět vypadalo bledě. Pak ale přeci jen svitla naděje – své služby nabídli zcela bezplatně další herci (jejich honorář, stejně jako honorář Johnnyho Deppa jde na konto Ledgerovy malé dcery Matildy), mezi nimi třeba i Tom Cruise. Terry Gilliam nakonec vybral Judea Lawa a Colina Farrella., kteří byli oba přátelé zesnulého Heatha Ledgera.
„S každou další výpravou za zrcadlo se Tonyho postava mění, je čím dál temnější a temnějsí. Jeho první inkarnace je Johnny, který je Heathovi chvíle neuvěřitelně výrazově i fyzicky podobný. Mezistupeň mezi dobrou a zlou částí Tonyho je Jude, váhající a hledající. A poslední část Tonyho osobnosti je Colin - temné já,“ vysvětluje režisér.

„Víte, Imaginárium je v mnoha ohledech zvláštní, strašidelný film. Pamatuju si, že jedna z posledních vět, které Heath do scénáře přidal, byla:,Nestřílejte posla´. Když Johnny vzal roli Tonyho, volal mi, jestli může improvizovat a trochu měnit scénář. Řekl jsem, že samozřejmě a zeptal se, co by chtěl přidal. A on, řekl, že chce říct ,Nestřílejte posla´. Vůbec nevěděl, že to byla věta, kterou přidal i Heath. Nebo třeba Jude Law. Když jsme připravovali Imaginárium, ještě dávno předtím než Heath řekl, že by do toho chtěl jít, diskutoval scénu, ve které Tony visí na žebříku s Judem. Připravil jsem tenkrát takový obrázkový scénář, který jsem ukazoval producentům a na do scény se žebříkem jsem nakreslil Juda. A nakonec to dopadlo tak, že to Jude skutečně točil. Je to vážně docela strašidelné,“ vypráví Gilliam.

Podivné náhody producenty a investory neodradily – naopak. Díky účasti známých hvězd se pro ně rázem z Imaginária dr. Parnasse stal zajímavý projekt. Tragédie, která natáčení postihla, tak nakonec filmu posloužila – zajistila mu nejen publicitu, ale i prostředky na dotočení. Z malého, nezávislého snu věčného dítěte Terryho Gilliama se stal všemi sledovaný blockbuster. A co na to režisér?
„Nevím jak by Imaginárium vypadalo, kdyby ho Heath dotočil. Dal bych cokoliv abych to mohl vidět. Myslím, že po tom, čím jsme prošli je ten film pro diváky zajímavější a vlastně i zábavnější. Není tak temný, jak původně měl být. Což je teda opravdu velká ironie. Ale jsem neskonale vděčný, že jsme ho dotočili. Nejen proto, že vím, že je to sakra dobrý film, ale i proto, že vím, že by to tak Heath chtěl. Je správné, že právě tohle je jeho poslední film; něco, co dělal z lásky a pro vlastní potěšení.“

Recenzi filmu Imaginárium dr.Parnasse přineseme v úterní rubrice.

foto a zdroj článku: HCE


21.01.2010 - redakce