Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Šéf baletu Petr Zuska dobývá AustráliiÚvodník: Ovace, které ve světě sklízejí jeho originální choreografie i působivé interpretace baletních souborů vedou k exkluzivním pozvánkám na hostování v zahraničí. Petr Zuska touto dobou působí v Austrálii, kde bude mít 12. února 2010 světovou premiéru jeho nejnovější choreografie. Dílo vytvořené na hudbu Igora Stravinského - Svěcení jara. V Perthu.

Článek: Letos ho čeká ještě další významná tvůrčí činnost - zbrusu nová choreografie pro EXPO 2010 v &Sanghaji. V ní bude účinkovat podstatná část tanečníků baletního souboru, který vystoupí také v Pekingu. Čína začíná být zajímavá i pro protagonisty evropské kultury.

Petra Zusku pozval do Austrálie Ivan Cavallari, umělecký šéf West Australian Ballet, který již má s úspěchem Zuskových kreací zkušenost. Sám také jakožto někdejší první sólista Stuttgart Ballett a odborník na dílo Johna Cranka před lety spolupracoval se souborem baletu Národního divadla na inscenacích tohoto slavného choreografa. V Perthu Petr Zuska pracuje s 35 tanečníky tamního souboru. „S hudbou Igora Stravinského jsem předtím nikdy nepracoval, osobně bych si ji nevybral,“ přiznal český tvůrce ještě na podzim loňského roku. „Byl jsem o to požádán, takže to za mnou přišlo jako výzva. Zkusím se tedy se Stravinským poprat. Možná je to dobrý podnět jak začít s jiným druhem hudby.“ Ukazuje se, že obstál.

Hudba velikána 20. století se mu zpočátku jevila jako přespříliš dramatická a téměř pateticky vypjatá. „Ale jakmile začnete o tématu přemýšlet a poslouchat různé verze s různými dirigenty, zjistíte, jaké jsou v tom velké rozdíly a jak různě lze takové dílo pojmout. Najednou se mi líbí čím dál víc, a to je určitě nesmírně pozitivní. Nicméně je to hudba na choreografování velice náročná. Není tam jedno téma, které by se udrželo déle než půl minuty, a také rytmicky je to značně složité, takže to jistě pro mě bude oříšek...“

Zuskovy kratší vtipné choreografie Mariin sen a Bolero měly na scéně Querry Amphitheatru v Perthu obrovský úspěch už před dvěma lety. Tehdy byly součástí večera významných tvůrců Paula Lightfoota, Sola Leóna a dalších. Tentokrát jeho Svěcením jara vyvrcholí večer, v němž první část tvoří práce slavného Uwe Scholze a Ivana Cavallariho.

Zdroj TZ 2 media.cz
foto v TZ: Pavel Hejný


30.01.2010 - redakce