Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Britské „koruny“ pro české univerzity?
Úvodník: Ačkoliv si pan rektor MU v Brně a současně senátor Jiří Zlatuška neumí udělat takový pořádek, aby se na fakultách pod jeho vedením nevyskytovali bývalí estébáci, o čemž jsem informovala ve svém předchozím článku, nebrání mu to vydat se do lítého boje za školné. Jeho návrh novely zákona o školném bude projednávat Senát už v březnu.
Článek: (klikni) Novela by ovšem neměla školné přikazovat, ale dá prostor, aby se akademické senáty vysokých škol rozhodovaly o poplatcích samostatně. Nejde tu ani dokonce o statisícové částky, ale o osm až deset tisíc korun ročně. Přesto to vzbudilo v řadách občanů vlnu nevole a také to kritizovali již někteří politici.
Osobně souhlasím se školným pouze v případě, že jej bude doprovázet řada opatření, která zkvalitní a výrazně pročistí personál škol, kdy tam zůstanou lidé, kteří tam mají skutečně, co dělat a ne vysloužilí udavači a podobné živly. A to nemluvě o úrovni přijímacího řízení, kdy Českem s železnou pravidelnosti otřásají skandály kolem přijímacích zkoušek. Navíc tyto zkoušky již dávno neslouží k prověřování nějakých znalostí, ale působí dojmem náhodného výběrového dotazníku a uspěje ten, kdo měl štěstí a nebo nosí v hlavě encyklopedii. Buď se najde v testech řada chyb, nebo se zase už dopředu prodávají vypracované jako housky na krámě. V podstatě i ke školství můžeme přistupovat jako k určitému „produktu“ na trhu. A proto pokud má student za své vzdělání platit, má právo požadovat za své peníze adekvátní „služby “. To by si měli páni reformátoři uvědomit nejdříve. Lidský faktor pochopitelně občas selže, ale nemůže se z toho stát pravidlo, kdy si každoročně kladu otázku, jaká ostuda zase vyplave na povrch.
Určitě také nebude uchazeč o studium jásat nadšením, když zjistí, že mu na Pedagogické fakultě UK má přenášet PhDr. Josef Peterka CSc. (Katedra české literatury), který pod krycím jménem JOSEF udával své spoluobčany. Ale skeptik by možná poznamenal, kdo nebyl u nás důvěrníkem StB.
Málokdo z veřejnosti tuší, že existuje předpis, podle něhož jedinec starší 65 let nesmí zastávat funkci rektora, děkana, proděkana, vedoucího katedry a zástupce vedoucího katedry. Mnohde se to pochopitelně bez skrupulí přehlíží. A tak vzniká problém z tzv. „druhé strany“, kdy mnozí mladší zájemci, kteří setrvají na fakultách coby asistenti, čekají dlouhá léta na to, až dotyční staří páni profesoři odejdou konečně na odpočinek, aby zastali jejich místo.
Vyspělost země se posuzuje i podle počtu vysokoškolsky vzdělaných jedinců. Vzhledem k trvajícímu značně elitářskému systému možná za pár let skončíme na úrovni rozvojových zemí. A už vůbec se mi nelíbí, že se na zkostnatělé mechanismy snaží kdosi implantovat jakési rádoby tržní způsoby. A to pan rektor Zlatuška odvážně tvrdí, že jeho návrh je kompromis, protože by jinak zavedl poplatky po vzoru Velké Británie. Můžeme se jen domnívat, že pan rektor zřejmě hodlá Masarykovu univerzitu také přebudovat v onom duchu prestižních britských univerzit. Ovšem stále mi není jasné, jak k zavádění podobných novinek přesvědčí soudruhy děkany typu agenta Pavlíka. Ne nadarmo se přeci říká - starého psa, novým kouskům nenaučíš.
12.02.2004 - Martina Bittnerová