Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Nejbrutálnější zápas v dějinách boxu? Ali vs. Frazier!Úvodník: V roce 1975 se bývalí přátelé Muhammad Ali a Joe Frazier potkali na Filipínách – čekal je jejich třetí a poslední zápas. Byl to možná nejbrutálnější boj v celé historii boxu. Dva muži, kteří jeden druhého nenáviděli…

Článek:
Zvonek k zahájení prvního kola se ozval v 10:45 ráno. „Bylo přes padesát stupňů,” říká Frazier. „Bojovali jsme proti sobě a také proti horku.” Nenávist panující mezi oběma bojovníky způsobila, že se ani jeden z nich nechtěl vzdát. To nebyl boj o nějaký titul, ale válka. Frazierův trenér, Eddie Futch, zastavil zápas po čtrnáctém kole, když byl Frazier na stoličce a jeho tvář byla tak oteklá, že prakticky nic neviděl. V tu samou dobu se Ali dožadoval u svého týmu sundání rukavic.

Největší sportovec všech dob, Muhammad Ali, měl pravděpodobně i temnou stránku. Říkalo se, že nikdo nevyvíjel na soupeře takový psychický nátlak jako on. Nicméně tento film dokazuje, že jeho posměšné urážky s rasistickým podtextem mířené na Fraziera byly obzvláště kruté a zradily přátelství, které je kdysi pojilo. Před zápasem se Ali k Frazierovi choval s nezastíraným opovržením, otevřeně ho nazýval „velkou tupou gorilou“ a narušoval jeho tréninky. V rozhovoru, který dal dva dny po příjezdu do Manily, řekl Ali: „Řekli mi, že budu zápasit v Manile, tak jsem napsal báseň: It will be a thrilla, and a chilla, and a killa, when I get the gorilla in Manila…” (což znamená něco jako: To bude mazec a hustý a zabiják, až dostanu tu gorilu v Manile). Pak vzal malou gumovou gorilu a řekl, že to je duše Joe Fraziera. Obzvláště těžké pro Fraziera bylo, že Ali zesměšnil oprávněnost jeho titulu mistra světa. Ten získal během doby, kdy měl Ali slavný zákaz boxu kvůli odmítnutí povolávacího rozkazu do války ve Vietnamu. Frazier mu v té době půjčil peníze a podle filmu dokonce žádal prezidenta Nixona, aby Aliho licence byla obnovena. Přes to všechno Ali nikdy neprokázal úctu a respekt, které Frazierovi dlužil.

Frazier, kterému je nyní 63, žije v chudé čtvrti Philadelphie v pokoji nad zchátralou tělocvičnou, kterou vlastní a kde stále trénuje boxery. V tomto filmu se vrací o 33 let zpátky k nejmedializovanějšímu zápasu v historii. Je očividně stále ještě velmi rozhořčený a cítí velkou zášť k víc obdivovanému a finančně úspěšnějšímu Alimu. Věří, že Ali (který trpí Parkinsonovou nemocí) teď platí za svoje chování zamlada.
Fotografie ze zápasu 

Televizní stanice Viasat natočila o dramatickém zápasu dokument Drama v Manile.

Tento dokument, vysílaný na Viasat History, se vrací k jedné z největších bitev v historii boxu – Ali versus Frazier III – pořádané 1. října 1975 tehdejším filipínským prezidentem Ferdinandem Marcosem v Manile. Zaměřuje se na mýtus kolem Muhammada Aliho a odhaluje znepokojující rasové útoky v úvodu zápasu směřované na Fraziera, který byl také černoch. Frazier mu dodnes neodpustil.
Dokument zahrnuje rozhovory s klíčovými členy Aliho i Frazierova tábora, včetně Ferdieho Pacheka, Aliho doktora, a Georgieho Bentona, jediného žijícího člena Frazierova tříčlenného rohového týmu, který si vybavuje téměř nesnesitelné napětí před a během zápasu. Imelda Marcos, manželka diktátora Ferdinanda Marcose, který údajně zaplatil Filipínám – kde bylo tehdy vyhlášeno stanné právo – 10 000 000 dolarů, aby mohl pořádat zápas, vzpomíná na setkání s Alim na recepci v prezidentském paláci.
 
Podívat se na něj můžete 19. března v 18:00 na Viasatu History


 

11.03.2010 - redakce