Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Zajděte si do bambusové školyÚvodník: Čtyřhodinové cesty přes pohoří do školy, kterou často tvoří jen roztrhaná plachta natažená přes větem stromu. A jinde? Tam už výuka neprobíhá vůbec. O tom, jak postavit energeticky soběstačné a přitom praktické a pohodlné školy dětem, které se narodí do těch nejchudších koutů světa, se můžete poučit v pražské technické knihovně.

Článek:
V roce 2015 bude vzdělávání všech dětí podle Světové banky vyžadovat zřízení 10 milionů nových tříd ve více než 100 zemích světa. Ve stejné době budou miliony stávajících tříd ve vážném potřebě opravy a rekonstrukce. Architecture for Humanity proto požádala architekty i studenty architektury z celého světa, aby se zapojili do projektu, jehož výsledkem má být postavení škol v nejchudších místech světa. A poplácejme naše krajany po ramenou - umístili se mezi favority! Ba co víc, jejich koncept stojí na dlouhém pobytu v nepálském regionu Kavre, takže na rozdíl od jiných "konkurentů" přesně vědí, co je v dané oblasti možné. Na sběrné výstavě nejlepších projektů okolo planety totiž narazíte i na kousky, nad kterými zakroutíte hlavou. Ano, jsou krásné. Ale jak se bude takový skvost vyjímat uprostřed savany?
Vernisáže ve výstavním sále nové Technické knihovny v pražských Dejvicích se krom architektů zúčastnil i nepálský konzul, Ing. Rajendra Shrestha (na fotografiích uprostřed). Do rytmu zahrála skupina Yellow sisters a skupinky návštěvníků se potulovaly mezi informačními panely vítězných návrhů z prvního kola mezinárodní architektonické soutěže 2009 Open Architecture challenge : New Classroom Design

       vernisáž v plném proudu

Výstava představuje také projekt českého týmu Bambusová škola pro Nepál, který se soutěže zúčastnil a umístil se mezi osmi finálními návrhy. Jde o rozšíření školy Antarastriya Yuba Barsa v nepálském regionu Kavre. Tato novostavba bude sloužit jako modelový projekt pro konstrukci rozšiřování škol v celé oblasti a má ambici nahradit starý nevyhovující japonský model firmy Jaica, podle nějž je dnes postavena většina škol v Nepálu. Současná průměrná vytíženost tříd je zhruba 40-45 dětí v místnostech poloviční plochy než je zvykem v české škole. Oblast Kavre je velmi hornatá, docházková vzdálenost dětí do základní školy je často i dvě hodiny přes prudké svahy, v období deštů je pak mnohdy úplně znemožněna půdními sesuvy. Vyšší třídy nabízí jen určité procento škol, mnoho dětí k nim tudíž nemá přístup vůbec. Navržené rozšíření školy Antarastriya Yuba Barsa doplní chybějící stupně 9 a 10. A jak vypadá? To vám ukážeme hned o kousek níž.
GALERIE NTK
Technická 6, Praha 6

výstava potrvá do 5. 3. 2010
otevřeno po-pá 10-18, so 10-17

Zdroj: http://www.techlib.cz/cs/sluzby/programy-akci/galerie
Fotografie: autorka


25.02.2010 - Michaela Wilhelmová