Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Velká hudební žatvaÚvodník: Anketu o jazzovou desku roku vyhrálo album Jaromíra Honzáka.


Článek:
Česká jazzová společnost 2.3. zveřejnila výsledky své ankety o českou jazzovou desku roku 2009, za níž oslovená porota označila album kvintetu Jaromíra Honzáka: Little Things. Na druhém místě se umístilo debutové CD kontrabasisty Tomáše Lišky s názvem Invisible World a na třetím též debutové album kapely Infinite Quintet: Speak Slowly. Všechny tři desky vyšly na labelu Animal Music.

                                          
          
Porotu pro tento rok zastoupilo zhruba šedesát oslovených hudebníků, majitelů jazzových klubů či vydavatelství, pořadatelů festivalů a odborníků z tisku. „Snažili jsme se, aby mezi porotci byli rovnoměrně zastoupeni jak představitelé dominantní pražské scény, tak i lidé z ostatních měst a regionů,“ řekl předseda ČJS Martin &Sulc.  K loňské hudební produkci se v anketě vyjádřili muzikanti ze všech generací: od té nejstarší, zastoupené klavíristy Emilem Viklickým nebo Karlem Růžičkou, přes hudebníky jako Jaromír Honzák, zpěvačky Janu Koubkovou a Yvonne Sanchez až po generaci nejmladší, mezi níž se počítá např. kytarista David Dorůžka, saxofonista Luboš Soukup nebo varhaník Ondřej Pivec.

Mezi oslovenými byli zastoupeni všichni představitelé významných jazzových labelů, např. Petr Ostrouchov za Animal Music, Michal Hejna za Arta Records nebo Pavel Vlček za Cube-Metier, a také pořadatelé významných českých jazzových svátků: Marek Vrabec za festival Struny podzimu, Martin Brunner za festival Jazz Goes To Town a další. K anketě se vyjádřili též majitelé a dramaturgové významných jazzových klubů a nechybí ani názory muzikologů a novinářů, např. Dr. Lubomíra Dorůžky. ČJS také oslovila odborníky z veřejnoprávních médií i některé cizince dlouhodobě žijící v Praze, například holandského saxofonistu Cyrilla Oswalda nebo amerického novináře Tonyho Emmersona.

Klíčem k výběru porotců bylo především najít osoby, jejichž působení ČJS pro český jazz považuje za klíčové, neopomenout přitom představitele starších generací a především poskytnout co možná nejvíce ucelený průřez širokým názorovým spektrem.

„Rozhodli jsme se pro větší počet porotců proto, že Česká jazzová společnost anketu několik let za sebou nepořádala a odborný tisk se o něco podobného v posledních letech také nepokusil,“ vysvětlil předseda ČJS. Hlasovat mohli také čtenáři  www.czechjazz.org ,kteří zvolili album Jaroslava &Simíčka: Cesta domů. Kompletní výsledky hlasování včetně odpovědí individuálních porotců jsou k nalezení na oficiálním webu České jazzové společnosti, www.czechjazz.org ,a to buďto v přehledné brožurce ve formátu PDF, anebo v klasické textové podobě. Obojí zahrnuje i reflexe oslovených hudebníků, kteří se leckdy rozhodli vyjádřit k české jazzové scéně jako celku.

Zdroj: agentura 2media
Zdroj obrázků:
www.animalmusic.cz
07.03.2010 - redakce