Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Do tajů astrologie můžete nahlédnout i vy!Úvodník: Proč Karel IV. hýbe základy Juditina mostu a jak to souvisí se slunovratem? Nejen na tuto otázku vám odpoví „První astrologická výstava“ s podtitulem „Příběh setkání člověka, přírody a vesmíru“. Instalována bude v Galerii Sladovna Písek v sále Vysoké trámy od 6. března do 11. dubna. Výstava bude putovní, tvůrci plánují její přesuny do dalších měst.

Článek:

Výstava přibližující vývoj astrologie na území Čech a Moravy od nejstarší historie se uskuteční vůbec poprvé. Představí návštěvníkům, jak nebe a cykly nebeských těles poznávali dávní učenci i slavní vědci, jako třeba Johannes Kepler. Ukáže, jak hvězdy oslovovaly panovníky jako Karla IV. či Rudolfa II. Výstavní panely představí, jak se hvězdná obloha zrcadlí na Staroměstském orloji v Praze a zapomenut nebude ani tajemný horoskop slavného vojevůdce Albrechta z Valdštejna.

   

Návštěvníci se s astrologií a jejími projevy setkají prostřednictvím tří příběhů. První je astrologií provede formou komiksů a koláží doprovázených texty základy astrologie přiblíží významy zvěrokruhu, astrologických domů, planet, aspektů a dalších pojmů symbolického jazyka astrologie.


Druhý příběh rozvine obraz astrologie v dějinách Česka. Autorkou výstavy a koláží je astroložka Martina Lukášková, perokresby vytvořila Klára Sekyrová a fotografie Ondřej Koubek. Projekt graficky zpracoval Miroslav &Svejda.Třetí příběh svými díly vyprávějí sami astrologové. Artefakty ze skla vystavuje Soňa Erbanová a textilní práce Alexandra Lechovská. Autory vystavených obrazů jsou Natálie Hejlová, Ondřej Klouček a Pavel Turnovský, koláže a perokresby vytvořil Ondřej Ivanek. Grafikami přispěli Ladislav Puršl a Jan Vratislav Žižka, dřevěnými objekty Martin Lukeš. Expozici doplňují fotografie Jana Kazdy, Vladimíra Pospíšila a Martina Stejskala.    

 

Informace o výstavě jsou uvedeny na internetových stránkách www.astro-vystava.cz

Zdroj:  ArtsMarketing.CZ

 


12.03.2010 - redakce