Otcovi psí smrt (díl čtvrtý)Ať žijí múzyOtcovi psí smrt (díl třetí)Ranní údivOtcovi psí smrt (druhý díl)Otcovi psí smrt (díl první)
Tajemné město Mayů ožívá: Češi a Slováci našli nejstarší observatořMůry noci a jiné horory let 1870-1912Breuer. Čech v Americe, kterého po letech objeviliJaké jsou vaše zkušenosti s dietami?Tip na výlet: Na Novopacku se pěstoval spiritismusMáme to v kufru! Biografický film o Nepelovi je už natočenýŽena miluje děti, a tak si vysní ĎáblíkaDivadlo MANA se stěhuje do ZOO!Květinové karty Lenormand: Krásky s něžným i přísným poselstvímLáska bez cenzury, film Kde končí láska slibuje víc než jen romanciFestival TANEC PRAHA se vrací!Franz Kafka očima čtyřiceti malířů
Od 5. do 9. října proběhne v pražském kině Aero přehlídka všech celovečerních snímků svérázného finského filmaře Akiho Kaurismäkiho. Filmy budou promítnuty v rámci festivalu Aki Kaurismäki – Muž, cigareta a toužebný pohled, jehož podtitul je inspirován jedním z příznačných prvků režisérovy tvorby.
Kaurismäkiho fanoušci během pěti dnů budou mít možnost zhlédnout kompletní režisérovu filmografii včetně oceněné novinky Le Havre /2011/, která bude uvedena v pražské předpremiéře na závěr přehlídky. Všechny filmy budou promítány v původním znění s českými a anglickými titulky.
Čeští diváci se s Kaurismäkiho tvorbou mohli poprvé setkat v 90. letech, kdy se v tuzemské distribuci objevili snímky Juha, Mraky odtáhly nebo Drž si šátek, Tatjano. Výraznější ohlas českého publika si získal snímek Muž bez minulosti, kterému byla v roce 2002 udělena cena Grand Prix na filmovém festivalu v Cannes. Počátky Kaurismäkiho tvorby však spadají již do první poloviny osmdesátých let, kdy režisér natočil svůj první celovečerní film Zločin a trest, svéráznou adaptaci Dostojevského klasiky. Setkáváme se tu s prvním z Kaurismäkiho „outsiderů“, kteří se, řízeni svou počestností, staví na odpor lhostejné většině. Za mezník režisérovy tvorby lze považovat snímek Bohémský život, novodobou adaptaci stejnojmenného románu francouzského spisovatele Henriho Murgera. Díky tomuto filmu si Kaurismäkiho tvorby začala ve větší míře všímat francouzská kritika a postupně i širší obecenstvo.
Za vznikem festivalu stojí parta tří nadšených Finů, kteří se nechali před několika lety inspirovat retrospektivou filmů Ingmara Bergmana:
„Navštívili jsme přehlídku Bergmanových filmů a napadlo nás, že Kaurismäkiho tvorba by si zasloužila podobnou poctu“, vysvětluje organizátor akce Rami Kurth. „Hned na začátku jsme se však shodli, že samotná retrospektiva by měla být obohacena o další doprovodné akce“, dodává.
K názvu retrospektivy tak přibyl přívlastek festival a návštěvníci se kromě filmů mohou těšit na pravou finskou saunu, diskusi s českými a finskými odborníky nebo živé vystoupení finské kapely Marko Haavisto & Poutahaukat, pro českého diváka známé z účinkování v Kaurismäkiho snímku Muž bez minulosti.
Všichni tři organizátoři festivalu strávili v Praze při studiích nebo v pracovním poměru několik let svého života. „Myslíme si, že Finové a Češi mají ve svých národních mentalitách některé společné rysy a Kaurismäkiho vnímání světa dokáže oba tyto národy oslovit. Praha je navíc město s dlouholetou filmovou tradicí, proto je podle nás vhodným místem pro náš festival“, upřesňuje další z trojice organizátorů Nikke Kaartinen.
„Od začátku nám bylo jasné, že takovýto festival by nemohl vzniknout bez podpory dalších subjektů. Na finské straně nám výrazně pomohla Kaurismäkiho produkční společnost Sputnik OY a Finská filmová nadace (SES), v Praze pak vděčíme za neméně vstřícný přístup především kinu Aero a distribuční společnosti Cinemart“, doplňuje další člen organizační skupiny Jan Senius.
Ikonka: Sony Pictures Classics
Copyright © 2001 -
2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.