Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 18.5.2025, svátek má Nataša 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TOPlist

Nepropásněte Karla Nepraše v DOXu!

03.07.2012   redakce   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nepropásněte Karla Nepraše v DOXu!Dosud nejrozsáhlejší a nejkomplexnější retrospektivu významného českého sochaře, kreslíře a ilustrátora Karla Nepraše připravilo Centrum současného umění DOX u příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin a zároveň v roce, kdy uplyne 10 let od jeho úmrtí. Souborná výstava představí autorovy proslulé sochařské realizace i kreslířské a ilustrátorské práce.

Jako jeden z nejosobitějších umělců generace, která se v 60. letech zasloužila o rozkvět české výtvarné kultury, vešel Karel Nepraš ve známost nejprve svým kresleným humorem, z něhož pak postupně vyrůstala jeho specifická sochařská tvorba.  Ta vychází ze dvou základních motivů – dutiny a potenciálního pohybu, které lze najít také v umělcových hlavních inspiračních zdrojích: loutkách, pohybových mechanismech ozubených kol a klik, fontánách, pumpách nebo sanitárních a kanalizačních systémech.
 
Neobvyklé spojení kresleného humoru a sochařské tvorby předurčilo specifickou povahu Neprašova díla, kterou sám autor charakterizoval jako střetávání humoru a vážnosti.  Humor v Neprašově tvorbě nebyl pouze uměleckou strategií,
ale i prostředkem, jak se vyrovnat s politickou a společenskou situací komunistického Československa a zachovat si zdravý rozum ve společnosti plné absurdit.


Humor jako svébytná forma obrany proti totalitnímu nátlaku byl také příznačnou charakteristikou Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu, kterou Karel Nepraš v 60. letech zakládal společně s autorem konceptuálních akcí Janem Steklíkem. K řádným členům společnosti mladých výtvarníků, hudebníků, literátů a jejich přátel, kteří se od počátku šedesátých let setkávali v restauraci U Křižovníků na Starém Městě,  patřili např. malíři Zdenek Beran a Rudolf Němec, grafička a básnířka Naděžda Plíšková, výtvarní teoretici Věra Jirousová a Ivan Martin Jirous nebo básník
a konceptualista Eugen Brikcius. Křižovnické škole je v rámci výstavy v centru DOX věnován prostor v samostatné  expozici připravené Archivem výtvarného umění.
 

Výstava KAREL NEPRA&S mapuje umělcovu sochařskou
i kresebnou tvorbu v dobových souvislostech a vůbec poprvé nabízí celkový pohled na dílo, bez něhož si dnes české sochařství 2. poloviny 20. století nedovedeme představit. V expozici se představí Neprašova vrcholná díla i práce málo známé nebo zcela neznámé pocházející ze sbírek výstavních institucí i soukromých sbírek z celé České republiky.
 
Výstavu připravil kurátorský tým centra DOX ve spolupráci s umělcovou rodinou, jeho přáteli a odborníky na jeho dílo. Cílem této dosud nejobsáhlejší souborné výstavy je přispět k docenění Neprašova díla v širším mezinárodním měřítku a také mezi mladšími generacemi. „Neprašovo dílo a jeho humor se rozvíjely od 50. let minulého století, tedy doby, kterou mladší nebo střední generace již nepamatují. Dnes, podobně jako za minulého režimu, většina lidí ztratila téměř veškerou naději a důvěru v politiky a politiku. Jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli uskutečnit soubornou výstavu Karla Nepraše bylo, že jsme jaksi podvědomě doufali a doufáme, že humor, s nímž Nepraš reagoval na absurdity společnosti své doby, bude působit svou osvobozující silou i na dnešní generace,“ říká jeden z kurátorů výstavy, umělecký ředitel centra DOX Jaroslav Anděl.
 
K výstavě vychází obsáhlá monografie s podrobnou dokumentací a texty řady autorů, kteří se umělcovým dílem zabývali.


Karel Nepraš (1932 - 2002) patří k nejvýznamnějším českým umělcům druhé poloviny 20. století. Studoval v sochařském ateliéru u profesora Josefa Laudy na pražské AVU, kde od roku 1990 až do své smrti v roce 2002 působil  jako profesor. V 50. a 60. letech spoluzakládal skupinu &Smidrů a Křižovnickou školu čistého humoru bez vtipu. Jeho díla jsou zastoupena například v Library of Congress, Washington D.C., Musée d'Art Moderne de la ville de Paris / ARC, Paříž, Museum Bochum, Muzeum Sztuki w Łódzi, v Národní galerii v Praze, Moravské galerii v Brně a mnoha dalších výstavních institucích i soukromých sbírkách v České republice.

DOX Centre for Contemporary Art
Poupětova 1, 170 00, Praha 7

Zdroj a foto: www.dox.cz







Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0411 s