Venkovská tancovačkaOtcovi psí smrt (díl pátý)Otcovi psí smrt (díl čtvrtý)Ať žijí múzyOtcovi psí smrt (díl třetí)Ranní údiv
Jaké jsou vaše zkušenosti s dietami?Můry noci a jiné horory let 1870-1912Divadlo MANA se stěhuje do ZOO!Špičky světového baletu v Praze! Jiří Bubeníček chystá velkolepou showLáska bez cenzury, film Kde končí láska slibuje víc než jen romanciFranz Kafka očima čtyřiceti malířů KVÍZ: Znáte ženy české kultury?Festival TANEC PRAHA se vrací!Prague Philharmonia: Návrat ke kořenům i posunování hranicSurfař v AustráliiTip na výlet: Hostýn, místo plné zázraků Proudem vzpomínek s Vladimírem Kořenem
A zahlédnete i Aloise Jiráska nebo Františka Ženíška. Monografie Karel Kruis – fotografie z let 1882 –1917, jejímž autorem je Miroslav Kotěšovec, je sugestivní výpověď o životě a celkovém zanícení vlastně neznámého umělce. Za toho se však nikdy nepovažoval. Možná za neznámého, za umělce rozhodně ne. Máme jiný dojem.
Neuvěřitelný člověk Karel Kruis se vypracoval z vyučence-chemika k profesuře na Vysoké škole technické, obor kvasná chemie a fotografie. Jen z tohoto konstatování lze vyvodit široké spektrum jeho zájmů.Všechno dělal nesmírně poctivě a důsledně. Požíval značného charisma a ve své době platil za velmi váženého, v okruhu věhlasnějších uznávaného a přesto málem zapomenutého vyznavače funkčnosti a krásna. Pro Miroslava Kotěšovce se práce na monografii stala na několik let doslova detektivní operací a ke všemu podstatnému se dostal díky pracovitosti a důslednosti našeho borce. Ať žijí archívy!
Karel Kruis se stal znalcem v oboru lihovarnictví. Svými reformátorskými kroky se zapsal do análů této problematiky a jeho patenty ovlivnily celou Evropu. Praktikoval v pivovaru Velké Popovice a z jejich okolí pořídil i první cyklus fotografií. Jeho píle se projevuje čím dál víc. Od té doby a díky jeho pověstné důslednosti při pořizování poznámek k negativům, se dá odvodit i jeho pohyb po Evropě. Na každé zastávce vznikla kolekce snímků. Ocitly se v ní soubory krajinářské fotografie, portrétů i vesnického života. Bavorsko, Istrie, Francie, etc.
Za velký posun v životě lze chápat rok 1890. Finanční situace ho donutila přijmout místo externího učitele na Uměleckoprůmyslové škole, kde přednášel o chemické technologii. Podstatnější na tomhle projektu je jeho zabydlení se ve společnosti jiných umělců. V jeho životě se objevují jména Františka Ženíška, Jakuba Schikanedera, Josefa Václava Myslbeka nebo literátů jakým byl Jan Neruda či Josef Václav Sládek. Skladatel Bedřich Smetana patřil také k jeho známým a neměli bychom zapomenout na největšího kulturního donátora Josefa Hlávku. S celou plejádou je možné seznámit se v knize.
Karel Kruis: Fotografie z let 1882-1917
Vydalo nakladatelství Libri roku 2009
Obálka www.libri.cz
Zdroj fotografií www.paladix.cz
Copyright © 2001 -
2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.